Kanał ten, łączący Morze Egejskie z Morzem Jońskim, jest najwęższym kanałem wodnym żeglugi morskiej na świecie. Jego budowę rozpoczęto w VII wieku p.n.e., ale ukończono dopiero pod koniec XIX wieku. O budowie tego kanału marzyli wybitni władcy starożytności, a wycofujący się w 1944 r. hitlerowcy niemal zniszczyli unikatową konstrukcję. Dziś opowiemy o Kanale Korynckim w Grecji.

foto: leafclover.club

Niejeden władca starożytnego świata marzył o połączeniu Zatoki Sarońskiej na Morzu Egejskim z Zatoką Koryncką na Morzu Jońskim. Przy pomocy takiego kanału można by skrócić drogę wokół półwyspu Peloponez nawet o 400 kilometrów. Kanał zaczął budować starożytny grecki władca Periander w VII wieku p.n.e. Jednak przerażony, że ze względu na różnice w poziomie mórz Egejskiego i Jońskiego mogą wystąpić powodzie, wstrzymał tę imponującą budowę.

foto: leafclover.club

Zamiast tego stworzono drogę łączącą obie zatoki nazwaną Diolkos, której ślady są nadal widoczne w pobliżu kanału. Historia wspomina Juliusza Cezara i Kaligulę, którzy również planowali dokończyć budowę kanału. Właściwe próby jej ukończenia podjęli cesarze Neron i Galba, a także Bizantyjczycy i Wenecjanie. Ale prace przy dokończeniu „upartego” kanału o długości zaledwie 6 kilometrów zawsze napotykały na jakieś przeszkody, przez co trzeba było zatrzymywać całą pracę.

foto: leafclover.club

Plan zrealizowano dopiero pod koniec XIX wieku, kiedy ostatecznie wybudowano Kanał Koryncki. Uroczyste otwarcie nastąpiło w sierpniu 1893 roku po 12 latach budowy.

foto: leafclover.club

Większość kanału przechodzi przez masyw wapienny, a strome ściany sięgają 76 metrów. Kanał Koryncki to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych kanałów wodnych żeglugi morskiej na świecie. Ale jednocześnie jest to również najwęższy ze wszystkich istniejących kanałów. Jego szerokość wynosi zaledwie 21 metrów, a wzdłuż niego zorganizowany jest ruch wsteczny. Istnieją również ograniczenia dotyczące szerokości statków: duże liniowce nie mogą przechodzić przez wąski kanał. Pomimo znacznych niedogodności przez Kanał Koryncki przepływa rocznie do 15 000 statków.

foto: leafclover.club

Ciekawe wydarzenia miały miejsce z Kanałem Korynckim podczas II wojny światowej. W kwietniu 1941 r. wojska hitlerowskie zaatakowały Grecję. Na brzegach kanału wylądowały nieprzyjacielskie siły oddziałów szturmowych, które nie otrzymały godnego oporu i przesądziły o losie Peloponezu. Kanał Koryncki był rządzony przez nazistów do października 1944 roku. Przez cały ten czas powoli popadał w ruinę, ponieważ nikt nie zajmował się czyszczeniem i konserwacją konstrukcji. Wycofując się, naziści próbowali wyrządzić jak największe szkody na słynnym kanale. Parowiec „Vesta” został wysadzony w łożysku, pozostawiono wiele wadliwego sprzętu i części mostu kolejowego. Naziści celowo wysadzili ściany kanału, dlatego był zasypany ogromną ilością ziemi. Aby naprawić wszystko potrzebna była pomoc amerykańskich specjalistów. Kanał Koryncki został ponownie otwarty latem 1948 roku i z powodzeniem funkcjonuje aż do dziś.

foto: leafclover.club

Przez kanał przerzuconych jest kilka mostów drogowych i kolejowych. Miłośnicy sportów ekstremalnych często organizują tam zawody i różnego rodzaju imprezy.

foto: leafclover.club

foto: leafclover.club

foto: leafclover.club

Główne zdjęcie: leafclover.club