Któż z nas nie zastanawiał się nad niesprawiedliwością tego świata?! Otwierasz przed kimś swoją duszę, a on cię zdradza. Pomagasz komuś, a on wchodzi ci na głowę.

Dlaczego nikt nie zauważa i nie docenia dobrych uczynków? Ludzie po prostu przymykają na nie oko.

Dlaczego nawet za szczerą chęć pomocy potrafią plunąć ci w twarz? Co zrobiłeś, żeby zasłużyć na to? Czy mimo wszystko należy robić dobre uczynki? Czy warto?

Ta przypowieść może być odpowiedzią na Twoje pytania. Mądrze i prawdziwie!

„Pewnego dnia młoda kobieta przyszła do domu mądrego starca i płacząc, opowiedziała mu swoją historię.

- Nie wiem, jak żyć... - powiedziała drżącym głosem. - Przez całe życie traktowałam ludzi tak, jak chciałam, aby mnie traktowano. Byłam z nimi szczera i uczciwa. Starałam się pomagać, nie oczekując niczego w zamian. Ale w zamian ludzie tylko mnie wykorzystywali i wyśmiewali za moimi plecami. Bardzo mnie to boli i jestem potwornie zmęczona. Proszę mi powiedzieć, co mam robić?

Mędrzec cierpliwie jej wysłuchał i powiedział:

- Zdejmij ubranie i wyjdź nago na zewnątrz.

- Przepraszam, ale chyba Pan żartuje! - powiedziała. - Jeśli wyjdę nago, wszyscy będą na mnie patrzeć i się śmiać!

Mądry człowiek nagle wstał, otworzył drzwi i położył lustro na stole.

- Wstydzisz się wyjść nago, ale z jakiegoś powodu nie boisz się chodzić z obnażoną duszą! Twoja dusza jest tak otwarta jak te drzwi. Pozwalasz zaglądać absolutnie każdemu! Jednak dusza jest lustrem i dlatego w duszach innych ludzi możemy zobaczyć samych siebie. Nie każdy ma odwagę przyznać, że ktoś jest od niego lepszy.

- Co w takim razie mogę zrobić? Jak mogę to zmienić, skoro nic ode mnie nie zależy?

- Chodź ze mną. Chcę ci coś pokazać... To jest mój ogród. Od lat kwitną w nim te kwiaty, a ja się nimi opiekuję. Ale nigdy nie zakwitłyby dla kogoś, kto o nie w żaden sposób nie dba.

- Uczysz się od przyrody. Spójrz na te wspaniałe kwiaty i zrób tak jak one - otwórz swoją duszę tylko dla dobrych ludzi. Unikaj tych, którzy zrywają płatki i osłaniaj je przed słońcem. Te chwasty rosną lepiej niż kwiaty i nic nie można na to poradzić.

- Na świecie jest wiele brudu i zła. Ale kto chce, pozostaje czysty... Bądź szczera wobec siebie i innych. Pamiętaj jednak: nie rzucaj perły przed wieprze. Nie pomoże to ani im, ani Tobie.”

Główne zdjęcie: kakao.im