Okazuje się, że czekolada zjadana każdego dnia może przynieść ogromne korzyści dla Twojego organizmu.

Miłośnicy czekolady bardzo często czują się niepewnie: ktoś mówi, że czekolada jest niezdrowa, inni zaś twierdzą, że bez słodkiego pożywienia komórki nerwowe w mózgu działają wolniej. Obok tego przysmaku narosło wiele kontrowersji. Zastanówmy się, jakie pozytywne właściwości ma czekolada i czy można jeść czekoladę codziennie.

Która czekolada jest zdrowsza?

Nie każda tabliczka czekolady może być naprawdę korzystna dla naszego zdrowia. Największe właściwości zdrowotne posiada gorzka czekolada, która zawiera co najmniej 65% kakao oraz nie zawiera wielu dodatkowych składników.

Ogólnie rzecz biorąc czekolada mleczna jest również dobra, ale w mniejszym stopniu, ponieważ zawiera znacznie mniej najzdrowszego składnik – kakao. A jeżeli chodzi o białą czekoladę, to trudno więc nazwać ją zdrowym przysmakiem, ponieważ składa się głównie z cukru i masła, a w swoim składzie zawiera bardzo mało proszku kakaowego.

Burza mózgów

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Frontiers in Nutrition, bardzo korzystne dla mózgu człowieka są flawanole, czyli roślinne związki chemiczne w kakao. Albowiem flawanole chronią obszary pamięci i wzmacniają koncentrację uwagi, a także odpowiadają za szybkość procesu myślowego.

Naukowcy uważają, że czekolada ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu poprzez to, że korzystnie wpływa na serce: przyczynia się do prawidłowego krążenia krwi, zmniejsza krzepliwość krwi, a także przyczynia się do podniesienia ciśnienia krwi. A to z kolei zwiększa przepływ krwi do mózgu.

Niektórzy badacze doszli do wniosku, że flawanole wpływają bezpośrednio na sygnały neuronalne i chronią mózg przed osłabieniem funkcji poznawczych.

Wspomaganie pracy serca

Większość tłuszczów w ciemnej czekoladzie to są „dobre” tłuszcze: chodzi o tłuszcze jednonienasycone i kwas stearynowy. Otóż wywierają one pozytywny wpływ na serce. Z drugiej zaś strony czekolada mleczna może zawierać niekorzystne dodatki, takie jak tłuszcze trans. Dlatego przed zakupem czekolady warto sprawdzić jej skład, aby upewnić się, że nie zawiera ona niekorzystnych dla zdrowia składników. Czekolada wysokiej jakości w swoim składzie nie powinna zawierać niczego poza masłem kakaowym.

Dodatki owocowe oraz inne słodyczy zwiększają kaloryczność czekolady i zmniejszają jej wartości zdrowotne. Nawet zwykłe owoce kandyzowane zwiększają poziom cukru w przysmaku, które szkodzą sercu. Z drugiej zaś strony orzechy, takie jak migdały lub orzechy nerkowca, korzystnie wpływają na zdrowie serca, wywołując tym samym pozytywny efekt.

Ostatnie badania pokazują, że regularne spożywanie czekolady może zmniejszyć ryzyko zaburzeń kardiometabolicznych. Zakłada się, że u miłośników tego przysmaku trzy razy rzadziej występują choroby sercowo-naczyniowe.

Według innych badań, jedzenie czekolady dwa lub więcej razy w tygodniu może zmniejszyć ryzyko zwapnienia (chodzi o zwapnienie naczyń krwionośnych) o 32%. Ponadto jedzenie gorzkiej czekolady więcej niż 5 razy w tygodniu obniża ryzyko chorób serca o 57%.

Czy mozna jesc codziennie czekolade?

Chociaż czekolada może być korzystna w niektórych przypadkach, nie oznacza to jednak, że warto na śniadanie jeść regularnie tabliczkę czekolady. Czekolada zawiera dużą ilość tłuszczu (32,5 g na 100 g) i dużo kalorii (543 kcal na 100 g). Otóż należy zachować umiar w jedzeniu czekolady. Zaleca się nie przekraczać jednej czekolady dziennie.

Na szczęście gorzka czekolada jest na tyle sycąca, że prawdopodobnie nie będziesz chciał przekroczyć zalecanej porcji do spożycia.

Główne zdjęcie: championat.com