Chcę tam być! Prawdziwymi szczęściarzami są ci, którzy tam mieszkają!
Bez względu na to, jak dużo czytaliśmy o idealnym mieście z idealnym społeczeństwem, nieważne jak bardzo chcieliśmy wierzyć w istnienie takiego miejsca, nadal uważaliśmy to za bajkę. A może w końcu istnieje utopia? Przygotowaliśmy dla Was artykuł o wiosce w okolicach Cesis, zbudowanej według projektu łotewskiego milionera, to miejsce wygląda jak z bajki! Gdyby takich miejsc było więcej, świat byłby lepszy!
Łotewski milioner zrealizował fantastyczny projekt w okolicach Cesis. Kupiwszy 3000 hektarów lasu na pagórkowatym terenie, zbudował „Miasto Słońca”, w którym obowiązują specjalne zasady, a ludzie prowadzą zupełnie inny tryb życia.
Zgodnie z warunkami projektu wszystkie domy, a jest ich 300, zostały zbudowane z materiałów przyjaznych dla środowiska. Do każdego domu przypisana jest działka o powierzchni od 0,4 do 1,3 ha, na której znajduje się małe jezioro i las.
Wszystkie domy w Amatciems są wyposażone w centralną kanalizację, specjalny sprzęt ułożony pod korzeniami sosen i świerków, szybki Internet i prąd.
Domy ogrzewane są głównie wykorzystując temperaturę gruntu - każdy dom posiada geotermalną pompę ciepła ze studnią o głębokości 90-100 m, która zamienia energię ziemi w energię cieplną. Ta energia cieplna wystarcza przez cały rok do ogrzewania domu i podgrzewania ciepłej wody. I tylko w mroźne zimowe dni mieszkańcy uciekają się do rozpalania kominka, w który jest wyposażony każdy dom.
Z okien każdego domu (z rzadkimi wyjątkami) nie widać innych. Stało się to możliwe dzięki pagórkowemu ukształtowaniu terenu i właściwemu planowaniu.
Ogrodzenia są zabronione w leśnym mieście. Jest to teren czysty ekologicznie, ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami - sarny i inne zwierzęta swobodnie wędrują po mieście i nic nie powinno im przeszkadzać w poruszaniu się.
Z tego samego powodu w mieście nie wolno trzymać psów na łańcuchu, które szczekaniem mogą wystraszyć dzikie, ale nieszkodliwe zwierzęta - psy, zgodnie z warunkami panującymi na wsi, mogą przebywać tylko w domach.
„Pomysł na zbudowanie takiej wioski przyszedł mi do głowy, kiedy zdałem sobie sprawę, że chcę mieszkać we własnym wygodnym domu nad wodą, położonym w malowniczym miejscu w lesie.
W efekcie stworzyłem Amatciems, w którym do dziś mieszka moja rodzina – ja, moje dzieci i wnuki, moi przyjaciele i ludzie o podobnych poglądach na życie dotyczących miejsca zamieszkania i środowiska.
Wyznaję, że na początku stworzyłem projekt z czysto egoistycznych pobudek - chciałem stworzyć sobie wygodne „środowisko do życia”.
Na podstawie i wzorując się na podobnych osadach w innych krajach oraz według mojej osobistej wizji o tym jak mieszkając w wygodnym miejscu można żyć w zgodzie z sąsiadami i naturą, nie zakłócać środowiska dzikich zwierząt. Tak opracowano wewnętrzne zasady wioski. Te zasady są stworzone z myślą o ludziach, które podzielają moją wizję, ludziach, którzy nie uważają tych zasad za zakazy.
Ludzi, którzy są gotowi na szacunek dla innych - bez względu na to, czy chodzi o zachowanie ciszy, czy o ochronę okolicy.
Przepisy mówią na przykład, że w wiosce nie wolno hałasować wieczorem i w nocy, nie wolno budować płotów, a także zwracają uwagę na to, że pies jest przyjacielem człowieka, który nie powinien być przywiązany na łańcuchu.
Moim celem jest jak najlepsze zachowanie środowiska naturalnego we wsi. Staram się nie zamieniać lasu w park miejski. Dlatego też kwitnąca łąka sąsiaduje z zadbanym skoszonym trawnikiem.
Na skoszonym trawniku zwykle nie spotyka się świetlików, a w Amatciems w ciepły letni wieczór o zmroku na trawie płoną setki małych lampionów.
A latem ze stawów rozbrzmiewa harmonijny chór zielonych żab, co uważam za wielki zaszczyt, bo takie żaby żyją tylko w bardzo czystym i nieskażonym środowisku.
Drzewo, które uschło lub zostało połamane wiatrem zostawiam w lesie z radością i jako ostoję dla mieszkańców lasu - dzięciołów, wiewiórek czy lisów.
Równowaga między środowiskiem, zastosowanymi technologiami i estetyką tworzy niezapomniany obraz wsi, który wyraźnie pokazuje, że możliwa jest harmonia między człowiekiem a naturą! ”
P.S. I pamiętaj, po prostu zmieniając swoje życie- razem zmieniamy świat!
Główne zdjęcie: kakao.im