Chcę tam być! Prawdziwymi szczęściarzami są ci, którzy tam mieszkają!

Bez względu na to, jak dużo czytaliśmy o idealnym mieście z idealnym społeczeństwem, nieważne jak bardzo chcieliśmy wierzyć w istnienie takiego miejsca, nadal uważaliśmy to za bajkę. A może w końcu istnieje utopia? Przygotowaliśmy dla Was artykuł o wiosce w okolicach Cesis, zbudowanej według projektu łotewskiego milionera, to miejsce wygląda jak z bajki! Gdyby takich miejsc było więcej, świat byłby lepszy!

Łotewski milioner zrealizował fantastyczny projekt w okolicach Cesis. Kupiwszy 3000 hektarów lasu na pagórkowatym terenie, zbudował „Miasto Słońca”, w którym obowiązują specjalne zasady, a ludzie prowadzą zupełnie inny tryb życia.

Zgodnie z warunkami projektu wszystkie domy, a jest ich 300, zostały zbudowane z materiałów przyjaznych dla środowiska. Do każdego domu przypisana jest działka o powierzchni od 0,4 do 1,3 ha, na której znajduje się małe jezioro i las.

foto: kakao.im

Wszystkie domy w Amatciems są wyposażone w centralną kanalizację, specjalny sprzęt ułożony pod korzeniami sosen i świerków, szybki Internet i prąd.

Domy ogrzewane są głównie wykorzystując temperaturę gruntu - każdy dom posiada geotermalną pompę ciepła ze studnią o głębokości 90-100 m, która zamienia energię ziemi w energię cieplną. Ta energia cieplna wystarcza przez cały rok do ogrzewania domu i podgrzewania ciepłej wody. I tylko w mroźne zimowe dni mieszkańcy uciekają się do rozpalania kominka, w który jest wyposażony każdy dom.

foto: kakao.im

Z okien każdego domu (z rzadkimi wyjątkami) nie widać innych. Stało się to możliwe dzięki pagórkowemu ukształtowaniu terenu i właściwemu planowaniu.

Ogrodzenia są zabronione w leśnym mieście. Jest to teren czysty ekologicznie, ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami - sarny i inne zwierzęta swobodnie wędrują po mieście i nic nie powinno im przeszkadzać w poruszaniu się.

Z tego samego powodu w mieście nie wolno trzymać psów na łańcuchu, które szczekaniem mogą wystraszyć dzikie, ale nieszkodliwe zwierzęta - psy, zgodnie z warunkami panującymi na wsi, mogą przebywać tylko w domach.

foto: kakao.im

„Pomysł na zbudowanie takiej wioski przyszedł mi do głowy, kiedy zdałem sobie sprawę, że chcę mieszkać we własnym wygodnym domu nad wodą, położonym w malowniczym miejscu w lesie.

W efekcie stworzyłem Amatciems, w którym do dziś mieszka moja rodzina – ja, moje dzieci i wnuki, moi przyjaciele i ludzie o podobnych poglądach na życie dotyczących miejsca zamieszkania i środowiska.

foto: kakao.im

Wyznaję, że na początku stworzyłem projekt z czysto egoistycznych pobudek - chciałem stworzyć sobie wygodne „środowisko do życia”.

Na podstawie i wzorując się na podobnych osadach w innych krajach oraz według mojej osobistej wizji o tym jak mieszkając w wygodnym miejscu można żyć w zgodzie z sąsiadami i naturą, nie zakłócać środowiska dzikich zwierząt. Tak opracowano wewnętrzne zasady wioski. Te zasady są stworzone z myślą o ludziach, które podzielają moją wizję, ludziach, którzy nie uważają tych zasad za zakazy.

Ludzi, którzy są gotowi na szacunek dla innych - bez względu na to, czy chodzi o zachowanie ciszy, czy o ochronę okolicy.

Przepisy mówią na przykład, że w wiosce nie wolno hałasować wieczorem i w nocy, nie wolno budować płotów, a także zwracają uwagę na to, że pies jest przyjacielem człowieka, który nie powinien być przywiązany na łańcuchu.

foto: kakao.im

Moim celem jest jak najlepsze zachowanie środowiska naturalnego we wsi. Staram się nie zamieniać lasu w park miejski. Dlatego też kwitnąca łąka sąsiaduje z zadbanym skoszonym trawnikiem.

Na skoszonym trawniku zwykle nie spotyka się świetlików, a w Amatciems w ciepły letni wieczór o zmroku na trawie płoną setki małych lampionów.

foto: kakao.im

A latem ze stawów rozbrzmiewa harmonijny chór zielonych żab, co uważam za wielki zaszczyt, bo takie żaby żyją tylko w bardzo czystym i nieskażonym środowisku.

Drzewo, które uschło lub zostało połamane wiatrem zostawiam w lesie z radością i jako ostoję dla mieszkańców lasu - dzięciołów, wiewiórek czy lisów.

Równowaga między środowiskiem, zastosowanymi technologiami i estetyką tworzy niezapomniany obraz wsi, który wyraźnie pokazuje, że możliwa jest harmonia między człowiekiem a naturą! ”

foto: kakao.im

P.S. I pamiętaj, po prostu zmieniając swoje życie- razem zmieniamy świat!

Główne zdjęcie: kakao.im