William Kamkwamba to prosty chłopak z wioski Wimby, położonej w afrykańskim kraju Malawi. Nie miał pieniędzy, ale miał wielkie pragnienie i był pracowity.

Chłopiec w wieku 12 lat ukończył szkołę podstawową. Nauka w liceum była płatna, a z powodu pożarów, które zniszczyły rodzinne zbiory, rodzice nie znaleźli pieniędzy na edukację syna. Chodził po ulicach, ale nie chciał zażywać narkotyków jak jego rówieśnicy. Był energiczny i ambitny, dlatego postanowił uczyć się samodzielnie i zaczął chodzić do miejscowej biblioteki. Tam William znalazł książkę o elektrotechnice i przypadkowo otworzył ją na stronie z rysunkiem wiatraka. Wtedy chłopiec uznał to za znak losu i zaczął działać.

foto: lemurov.net

Uważnie przestudiował książkę, a następnie zaczął szukać detale. Nie można ich było kupić w sklepach, więc William zaczął przekopywać śmieci, za co został wyśmiany. Ale Kamkvamba to wytrzymał. Zebrał wszystkie detale, które przypominały części wiatraka.

foto: lemurov.net

Prawie cała wieś była obecna na uruchomieniu jego własnej produkcji wiatraka. Wielu nazywało Williama „wiejskim głupcem”, ale wszyscy po prostu znieruchomieli, gdy po uruchomieniu wiatraka w domu rodziny zapaliło się światło. Później Kamkwamba zbudował jeszcze 4 takie wiatraki, a później całą elektrownię wiatrową.

foto: lemurov.net

Dyrektor nigeryjskiego programu edukacyjnego „TEDGlobal” dowiedział się o utalentowanym chłopcu i zapewnił Williamowi stypendium na studia, a także zaprosił go na konferencję. Najpierw Kamkwamba ukończył liceum w stolicy Malawi, a następnie studiował w African Leadership Academy.

foto: lemurov.net

Dziś William sam uczy w akademii i pomaga utalentowanym nastolatkom w rozwoju i zdobywaniu wiedzy. Ponadto Kamkwamba nie zapomina o swojej rodzinie i rodzinnej wiosce. Zorganizował wiele turbin wiatrowych na terenie wioski, dostarczających energię elektryczną do wszystkich domów. Energia elektryczna umożliwiła wywiercenie kilku studni i wyposażenie systemu irygacyjnego. Teraz miejscowi nie martwią się suszą i zbierają zbiory dwa razy w roku. Zapomnieli o głodzie, a wioska Wimby uznawana jest za najbogatszą i najlepiej prosperującą w całym stanie.

foto: lemurov.net

Biografia Williama stała się podstawą fabuły książki, na podstawie której później został nakręcony film. Jeden z dziennikarzy, który napisał przedmowę do autobiografii, wspomniał, że w Afryce mogą być inni utalentowani nastolatkowie, których należy szukać i wychowywać, aby rozwijać ich talenty. A Kamkwamba stał się przykładem niesamowitego sukcesu dla każdego.

Główne zdjęcie: lemurov.net