On nie wymaga specjalnego przedstawienia. W tłumaczeniu „Budda” oznacza „przebudzony” lub „oświecony”.

W jego nauczaniu nie ma nic, co byłoby sprzeczne z fundamentami wewnętrznej harmonii jakiegokolwiek innego ruchu, religijnego czy filozoficznego. Te lekcje są uniwersalne i wieczne, a ich poznanie jest interesujące dla umysłu i dobre dla duszy:

Dobrze jest zacząć od czegoś małego. Dzbanek napełnia się stopniowo, kropla po kropli. Każdy mistrz był kiedyś amatorem. Jeśli będziesz konsekwentny i cierpliwy, odniesiesz sukces. Nikt nie może odnieść sukcesu z dnia na dzień: sukces przychodzi do tych, którzy są gotowi zacząć od małych rzeczy i ciężko pracować, dopóki dzban nie będzie pełny.

Myśli są materialne. Nasza świadomość jest wszystkim. Jeśli ktoś mówi lub działa ze złymi myślami, odczuwa ból. Jeśli ktoś mówi lub działa z czystymi intencjami, podąża za nim szczęście. Aby żyć dobrze, musisz wypełnić swój mózg „właściwymi” myślami. Właściwe myślenie da ci wszystko, czego chcesz; złe myślenie jest złem, które ostatecznie cię zniszczy.

Przebacz. Tłumienie gniewu jest jak chwytanie rozżarzonego węgla z zamiarem rzucenia nim w kogoś innego, ale to ty spłoniesz. Kiedy wypuszczasz tych, którzy są uwięzieni w więzieniu (twojego) braku przebaczenia, (faktycznie) uwalniasz się z tego więzienia. Nie możesz nikogo stłumić bez tłumienia siebie również. Naucz się wybaczać. Naucz się szybciej wybaczać.

Twoje działania mają znaczenie. Aby się rozwijać, musisz działać; aby szybko się rozwijać, trzeba codziennie działać. Przysłowie mówi: „Każdemu ptakowi Bóg daje robaka, ale nie wrzuca go do gniazda”. Budda powiedział: „Nie wierzę w los, jaki spoczywa na ludziach, kiedy działają, ale wierzę w los, jaki spadnie na nich, jeśli nic nie zrobią”.

Spróbuj zrozumieć. Przestaliśmy walczyć o prawdę, zaczęliśmy walczyć tylko o siebie. Najpierw spróbuj zrozumieć, a dopiero potem spróbuj żeby zrozumieli Ciebie. Musisz zrobić wszystko, co w twojej mocy, aby zrozumieć punkt widzenia drugiej osoby. Posłuchaj innych, zrozum ich punkt widzenia, a wtedy odnajdziesz spokój. Skoncentruj się bardziej na byciu szczęśliwym niż na racji.

Pokonaj siebie. Lepiej pokonać siebie, niż wygrać tysiące bitew. Ani aniołowie, ani demony, ani raj, ani piekło nie mogą Ci tego odebrać. Aby pokonać siebie, musisz kontrolować swoje myśli. Nie powinny szaleć jak morskie fale. Możesz pomyśleć: „Nie mogę kontrolować swoich myśli. Myśl przychodzi, kiedy się podoba. Na to odpowiadam: nie możesz przeszkodzić ptakowi przelatując nad tobą, ale niewątpliwie możesz uniemożliwić mu zbudowanie gniazda na twojej głowie. "

Żyj w harmonii. Harmonia pochodzi z wnętrza. Nie szukaj na zewnątrz tego, co można znaleźć tylko w sercu. Prawda jest taka, że ​​harmonię można znaleźć tylko w sobie. Harmonia to nie nowa praca, nowy samochód czy nowe małżeństwo; harmonia to spokój w duszy i zaczyna się od Ciebie.

Bądź wdzięczny. Wstańmy i podziękujemy za to, że jeśli nie uczyliśmy się dużo, to przynajmniej nie straciliśmy dużo czasu, a jeśli straciliśmy czas, to przynajmniej nie zachorowaliśmy, jeśli zachorowaliśmy, to przynajmniej nie umarliśmy. Zawsze jest za co być wdzięcznym. Nie bądź tak pesymistyczny, że przez minutę, nawet w momencie kłótni, nie jesteś w stanie uświadomić sobie co najmniej dziesięciu rzeczy, za które warto być wdzięcznym. Nie każdemu udało się dziś rano obudzić; wczoraj niektórzy zasnęli po raz ostatni. Zawsze jest za co być wdzięcznym.

12 postulatów-przypomnień Buddy dla szczęśliwego życia:

 • Największym wrogiem w życiu człowieka jest on sam.

 • Największą głupotą w życiu człowieka jest kłamstwo.

 • Największym smutkiem w życiu człowieka jest zazdrość.

 • Największym błędem w życiu człowieka jest stracić siebie.

 • Największą winą w życiu człowieka jest niewdzięczność.

 • Największą stratą w życiu człowieka jest utrata nadziei.

 • Największym atutem w życiu człowieka jest zdrowie i umysł.

 • Największym darem w życiu człowieka jest hojność.

 • Największą wadą w życiu człowieka jest nieporozumienie.

 • Największą pociechą w życiu człowieka są dobre uczynki.

 • Najbardziej godną ubolewania rzeczą w życiu człowieka jest poniżanie swojej godności.

 • Najbardziej godną podziwu rzeczą w życiu człowieka jest powstanie po upadku.

Krótka i mądra rada od Buddy:

Jedną z najbardziej przydatnych umiejętności życiowych jest umiejętność szybkiego zapomnienia o wszystkich złych rzeczach: nie rozpamiętywać kłopotów, nie żyć z urazą, nie upajać się irytacją, nie kryć złości. Nie powinieneś zabierać różnych śmieci do swojej duszy.

Główne zdjęcie: medmafia.ru