Izraelska artystka Sigalit Landau dorastała na wybrzeżu Morza Martwego. Od dzieciństwa najbardziej słony zbiornik wodny na planecie zachwyca ją i fascynuje. Kiedy Sigalit zajęła się sztuką, sól stała się jednym z jej ulubionych materiałów do tworzenia dzieł sztuki. Najnowszym z nich jest niezwykła suknia ślubna. Sigalit Landau zanurzyła sukienkę w wodzie Morza Martwego na dwa lata, a po wyznaczonym czasie wyciągnęła z wody prawdziwe arcydzieło!

foto: lamp.im

Izraelska artystka Sigalit Landau stworzyła już kilka prac wykorzystujących sól z Morza Martwego. Jej najnowszy projekt nosi tytuł „Salt Bride”. Dla niego dziewczyna zanurzyła suknię ślubną w wodzie Morza Martwego - i przygotowała się na czekanie.

foto: lamp.im

Do stworzenia tego dzieła artystkę zainspirowała sztuka Roy Chen „The Dybbuk”, napisana w 1916 roku. Opowiada historię chasydzkiej dziewczyny, która ma poślubić mężczyznę z zamożnej rodziny, ale przenosi się do niej duch zmarłego kochanka.

foto: lamp.im

Sukienka, którą Sigalit Landau wzięła do swojego projektu, całkowicie powtarza sukienkę bohaterki, którą nosiła podczas spektaklu „The Dybbuk” w 1920 roku. Po zanurzeniu sukienki w morzu Sigalit regularnie odwiedzała to miejsce, obserwując, jak kryształy soli ją pokrywają.

foto: lamp.im

Zdaniem artystki ta przemiana miała stać się symbolem drogi, którą podąża bohaterka „The Dybbuk”, a także jej własnego związku z Morzem Martwym. Jednak projekt zaczął się rozwijać niezupełnie tak, jak planowała Sigalit...

foto: lamp.im

„Z roku na rok coraz więcej dowiadywałam się o tym niesamowitym miejscu, położonym pod powierzchnią oceanów” - mówi Sigalit Landau. - Żyje tu magia, generująca nowe eksperymenty, pomysły, spostrzeżenia. To tak, jakbyś spotykał się z zupełnie inną kulturą i pojęciem czasu, będąc na innej planecie ”.

foto: lamp.im

Sigalit mniej więcej wiedziała, jak będzie wyglądać sukienka po 2 latach w słonej wodzie. Całkowicie zostawiła proces na łasce żywiołów, nie próbując ingerować.

foto: lamp.im

Największym zaskoczeniem dla artystki był ogromny ciężar jej nowej pracy, która ze względu na liczne kryształki soli stała się dużo cięższa. Aby wyciągnąć sukienkę z wody, konieczne było wezwanie specjalnego sprzętu.

foto: lamp.im

Arcydzieło, które powstało w ten sposób, jest teraz prezentowane w London Museum of Modern Art w ramach wystawy „Salt Bride”.

Główne zdjęcie: lamp.im