Bez względu na to, jak bardzo jesteśmy zajęci, zawsze jest czas na naukę lub opanowanie czegoś nowego - mówi Justin Kitsch, twórca i dyrektor generalny portalu edukacyjnego Curious. I oferuje kilka lifehacków przetestowanych na sobie.

Justin Kitsch, który poza pełnieniem funkcji CEO rzetelnie pełni rolę ojca, trenera i wychowawcy trójki małych dzieci, doskonale wie, jak trudno zapracowanej osobie znaleźć czas na naukę czegoś nowego. Jak na ironię, jego strona internetowa ma na celu pomóc zapracowanym ludziom w nauce nowych umiejętności i zdolności. Oto kilka sztuczek, które pomogą Ci zbudować codzienny schemat uczenia się i zrobić tak aby powstałe zdrowe nawyki.

Zrób listę tego, czego chcesz się nauczyć

Zastanów się, jaką wiedzę i umiejętności chciałbyś zdobyć, studiując teraz w instytucie? Księgarnie i biblioteki publiczne są również doskonałym źródłem tematów i pytań, które mogą Cię zainteresować. Staram się cały czas utrzymywać na liście od 5 do 8 takich tematów. Niektóre z nich są zakrojone na szeroką skalę, jak kurs akademicki na uczelni, opanowanie języka obcego lub instrumentu muzycznego. Ale większość z nich nie jest tak znacząca. Na przykład robienie czegoś lub próbowanie czegoś po raz pierwszy w życiu, badanie znaczenia słowa lub pomysłu, którego nie rozumiem. Niezależnie od twoich pragnień, sporządzenie listy pomoże ci poradzić sobie z większą liczbą tych problemów.

Rozmieść aplikacje w twoim urządzeniu w inny sposób

Smartfony i tablety to nieocenione źródło wypełniania wolnego czasu informacjami poznawczymi czy... czynnościami, które są puste i niepotrzebne. Usuń bezsensowne gry i aplikacje dla zakupów. Przenieś aplikacje społecznościowe, takie jak Twitter, Instagram i Facebook, od ekranu głównego, aby za każdym razem spędzać czas na ich wyszukiwaniu. W międzyczasie, gdy szukasz skrótu do jednej z tych aplikacji, zrób świadomy wysiłek i zamiast tego otwórz jedną z tych interesujących aplikacji edukacyjnych, które zainstalowałeś... tak, dokładnie w zasięgu wzroku, na głównym ekranie, aby ułatwić do nich dostęp.

Zarezerwuj krótkie okresy czasu na naukę

Na zajęcia z listy staram się codziennie znajdować 5-15-30 minut, w zależności od stopnia skomplikowania zadania. Jeśli mówimy o nauce języka obcego, potrzebuję 30 minut i aplikacji takiej jak Duolingo. Słuchanie kursów akademickich na TED lub Curious zajmuje mi 15-20 minut. Aby posłuchać muzyki (lista utworów jest zawsze pod ręką) czasami wystarczy pięć minut.

Czytaj książki w formacie elektronicznym

Nieustannie uzupełniam swoją wirtualną bibliotekę o nowe książki - czytam głównie książki popularnonaukowe, dokumentalne i powieści historyczne. Używam aplikacji Kindle, która działa zarówno na moim telefonie, jak i tablecie i pozwala mi kontynuować czytanie w dowolnym momencie na dowolnym urządzeniu. Co więcej, mogę czytać kilka książek równolegle, przechodząc od 900-stronicowej autobiografii do wspomnień o budowie schroniska dla słoni w Afryce lub do poradnika samorozwoju.

Stwórz wszystkie warunki dla zajęć

Miej zeszyt przed oczami, aby w każdej wolnej chwili skusić się na dalsze rozwijanie umiejętności rysowania. Zawsze noś fiszki z hiszpańskimi (lub francuskimi) słowami w torbie lub plecaku, aby od czasu do czasu odświeżyć swoje słownictwo. Trzymam też gitarę na stojaku w biurze. A kiedy idę tam sprawdzić pocztę, gram kilka akordów z piosenki, nad którą obecnie pracuję.

Główne zdjęcie: leafclover.club