Sekret pięknego domowego ogrodu kwiatowego jest prosty: rośliny muszą być dobrze odżywione, w przeciwnym razie nie doczekasz się ani na bujne liście, ani na dobre kwitnienie. Sztywna „dieta”, gdy roślina przez długi czas odczuwa brak składników odżywczych, zwykle prowadzi do choroby - w końcu roślina nie ma siły, by się jej oprzeć. Ale jakie jest właściwe menu dla roślin, biorąc pod uwagę ich różne gusta?

1. Prawie wszystkie rośliny uwielbiają cukier (zwłaszcza kaktusy są miłośnikami cukru). Przed podlaniem można posypać powierzchnię ziemi 1 łyżeczką cukru pudru (o średnicy doniczki ok. 10 cm) lub polać roślinę słodką wodą (0,5 łyżeczki cukru na 0,5 szklanki wody).

2. Dobry efekt daje podawanie pięknie kwitnącym roślinom oleju rycynowego (1 łyżeczka na 1 litr wody) podczas powstania pąków.

3. Popiół drzewny jest bardzo przydatny dla roślin (zarówno jako pokarm, jak i do zapobiegania chorobom). Do przygotowania roztworu 1 łyżkę popiołu należy zalać 1 litrem gorącej wody i zostawić na 1 tydzień, czas od czasu mieszając. Podlewanie tym roztworem - 1 raz na 10 dni.

4. Możesz podlać rośliny tym naparem: weź skórkę z granatów lub dowolnych owoców cytrusowych. Zalewamy je wodą i odstawiamy na jeden dzień. To wszystko! Napar odżywczy do podlewania jest gotowy!

5. Odporność roślin domowych jest doskonale zwiększona przez spryskanie roztworem aspiryny. Jedną tabletkę należy rozpuścić w litrze wody.

6. Rozcieńczony sok z aloesu jest również odpowiedni dla wszystkich popularnych roślin doniczkowych. Konieczne jest rozcieńczenie jednej łyżeczki soku w półtora litra wody.

7. Fikusy można raz w miesiącu podlewać słodzoną wodą. Jedna łyżeczka cukru na jeden litr wody. Liście tych roślin można przecierać mlekiem. To zapewni roślinom blask i piękno.

8. Napar z grzybów sprawi, że Twoje rośliny będą wyglądać zdrowo i pięknie. Pokrojone grzyby jadalne namoczyć w stosunku 1 do 1. Po dniu napar odcedzić i ponownie zalać wodą. Kolejnego dnia woda grzybowa do nawadniania będzie gotowa.

9. Fiołkom spodoba się to karmienie: weź ampułkę witaminy B12 i rozpuść ją w litrze wody (oczywiście osiadłej). Możesz karmić fiołki taką witaminą dwa razy w miesiącu.

10. Skórka od banana, która jest bogata w potas, magnez i fosfor, może być stosowana do przesadzania roślin. Na wierzchu warstwy drenażowej ułóż warstwę drobno posiekanej lub zmielonej skórki banana, przykryj glebą i posadź roślinę.

Główne zdjęcie: leafclover.club