Na pierwszy rzut oka ten zamek wydaje się, jakby ktoś zgubił tu swoje zabawki - wieże Neuschwanstein w kolorze kości słoniowej wydają się tak nierealne, widoczne z daleka na tle ciemnozielonych jodeł. Chociaż jeśli podejdziesz bliżej, poczucie bajeczności raczej nie zniknie, bo setki drobiazgów staną się widoczne, ponieważ wcale nie pasują one do realiów alpejskich stoków, które stanowią tło dla tej niemieckiej bajki...

Zamek Neuschwanstein (niem. Schloß Neuschwanstein, dosłownie „Nowy Kamień Łabędzia”) znajduje się w Niemczech, w pobliżu miasta Fussen. Został zbudowany w latach 1869-1891 przez króla Bawarii Ludwika II. Zamek należy do najpiękniejszych na świecie i jest miejscem pielgrzymek turystów z całego świata, zaliczany jest do kategorii zamków „must see”. Nie jest to nawet zamek w zwykłym znaczeniu tego słowa ludu X-XIII wieku - to pałac, „pałac marzeń” jego twórcy, któremu nigdy nie udało się go zobaczyć w pełnym luksusie.

Stworzeniem tego zamku zajął się bawarski król Ludwik II. Jego światopogląd, kapryśne fantazje i marzenia, z pomocą Christiana Janka (artysty teatralnego), zostały zawarte w wystroju wnętrz, architekturze i kompozycji krajobrazu zamku. Fakt, że zamek został zbudowany z dala od hałaśliwych miast i dróg, tłumaczy nietowarzyskość Ludwika II. Budowa zamku trwała 17 lat. Ciągle zmieniający się i ulepszany Neuschwanstein nigdy nie został ukończony za czasów Ludwika II na tronie. Sam król był zawsze w pobliżu - w zamku Hohenschwang, położonym na pobliskiej górze.

Po opuszczeniu tego świata przez króla zamek natychmiast stał się popularny wśród turystów. Dlatego zabytek architektury zaczął przynosić ogromne zyski. Rdzenni mieszkańcy Bawarii byli za to bardzo wdzięczni ekscentrycznemu władcy.

Popularność zamku Neuschwanstein jest uzasadniona pięknym wystrojem zewnętrznym i wewnętrznym. Można godzinami spacerować po zamku, podziwiając jego wspaniały wystrój. Ale duża liczba turystów (dziennie po 5-6 tysięcy) nie pozwala na długo pozostać w środku.

Wśród pokoi Neuschwanstein znajduje się inne niesamowite arcydzieło – Grota. Ten pokój znajduje się na trzecim piętrze zamku. Po przekroczeniu jego progu od razu trafisz do bajecznej jaskini. Zwykłe ściany zamieniają się tutaj w skałę, w której znajduje się mały wodospad. Ponadto Ludwik II nakazał, aby pomieszczenie to było połączone przejściem słuchowym z Sali Śpiewaków.

Sam projekt zamku Neuschwanstein wywołuje u zwiedzających wrażenie fantasmagorii, które jest zaskakujące i nigdy wcześniej nie widziane. Zamek wygląda jak bajkowy dom zagubiony w tajemniczych lasach okolicznych gór. Każdy, kto choć raz odwiedził to cudowne miejsce, będzie chciał je odwiedzać wielokrotnie.

foto: lamp.im

foto: lamp.im

foto: lamp.im

foto: lamp.im

foto: lamp.im

foto: lamp.im

foto: lamp.im

foto: lamp.im

foto: lamp.im

foto: lamp.im

foto: lamp.im

foto: lamp.im

foto: lamp.im

foto: lamp.im

foto: lamp.im

foto: lamp.im

foto: lamp.im

foto: lamp.im

foto: lamp.im

foto: lamp.im

foto: lamp.im

foto: lamp.im

Główne zdjęcie: lamp.im