Niektóre z poniższych lokalizacji są niedostępne dla wszystkich, podczas gdy inne są dostępne tylko dla urzędników państwowych, członków rodziny królewskiej, wojska lub innych pompatycznych osób.

Wydawałoby się, że skoro żyjemy w wolnym świecie, to mając wystarczającą ilość chęci i pieniędzy, możemy pojechać gdzie tylko chcemy. Jednak na Ziemi są jeszcze miejsca, do których dostęp dla turystów jest całkowicie niedostępny.

Poniżej zestawiliśmy listę 7 najbardziej znanych i tajemniczych miejsc, wejście do których jest zabronione dla turystów. Niektóre z poniższych lokalizacji są niedostępne dla wszystkich, podczas gdy inne są dostępne tylko dla urzędników państwowych, członków rodziny królewskiej, wojska lub innych pompatycznych osób.

WYSPA SURTSEY

foto: all4soul.com

Powód zakazu: eksperymenty naukowe

W 1963 roku na Islandii wybuchł wulkan, w wyniku czego powstała nowa wyspa o powierzchni 2,7 km2. To natychmiast wzbudziło zainteresowanie naukowców z różnych krajów, ponieważ stało się wybitnym przykładem pojawienia się nowego „życia”. Od tego czasu wyspę Surtsey (nazwaną na cześć postaci mitologicznej Surt) można zwiedzać wyłącznie w celach naukowych, a dla wszystkich turystów jest to obszar zastrzeżony.

WYSPA KEYMADA GRANDE

foto: all4soul.com

Powód zakazu: zbyt wiele jadowitych węży

Wyspa Keymada Grande, położona 35 km od wybrzeża Brazylii, wygląda jak prawdziwy raj. Jednak wycieczka na tę wyspę będzie kosztować całe życie, ponieważ po prostu roi się tam od jadowitych węży: na powierzchni 0,43 km kwadratowych jest około 4000 węży. Ta wyspa jest domem dla jednych z najniebezpieczniejszych węży na świecie - botropów wyspowych (Bothrops insularis), od których ukąszenia następuje gwałtowna martwica tkanek, czyli śmierć następuje niemal natychmiast. Jego jad jest pięciokrotnie silniejszy niż innych węży. Z tego powodu władze brazylijskie nałożyły zakaz odwiedzania wyspy Keymada Grande, zwanej także wyspą węży.

PÓŁNOCNA WYSPA SENTINEL

foto: all4soul.com

Powód zakazu: nieprzyjaźni tubylcy

Północna wyspa Sentinel jest jedną z wysp Andamańskich w Zatoce Bengalskiej. Chociaż oficjalnie wyspa należy do Indii, natomiast jest domem dla niebezpiecznych rdzennych mieszkańców Sentineltsy, którzy unikają wszelkich kontaktów z cywilizacją i zaciekle opierają się wszelkiej inwazji. Według naukowców ci aborygeni spędzili 60 000 lat w izolacji od reszty ludzkiej cywilizacji. Ci ludzie aktywnie bronią swojego terytorium. Na przykład w 2004 roku, po tsunami na Oceanie Indyjskim, rząd Indii wysłał helikopter, aby dowiedzieć się, czy lokalni mieszkańcy potrzebują pomocy, ale przelatujący helikopter napotkał strzały od mieszkańców wyspy, którzy wyraźnie chcieli się go pozbyć. Ich ostatnimi ofiarami byli zagubieni rybacy. Po ich zamordowaniu władze Indii wezwały obywateli do trzymania się z dala od północnej wyspy Sentinel.

CHRAM ISE JINGU, JAPONIA

foto: all4soul.com

Powód zakazu: tylko dla wybranych

Najważniejszą świątynią w Japonii jest świątynia Ise Jingu. Główna świątynia otoczona jest wysokim drewnianym płotem. Do środka mają wstęp tylko wysoko postawieni kapłani i członkowie rodziny cesarskiej. Do 1945 r. dotarcie do świątyni Ise było jeszcze trudniejsze: od świata zewnętrznego oddzielała ją rzeka Miyagawa, która symbolizowała granicę między ziemią zwyczajną a świętą. Mnichom surowo zabroniono przekraczać tę rzekę: wierzono, że naruszy to świętość sanktuarium i spowoduje problemy dla całej Japonii.

WYSPA GRUINARD

foto: all4soul.com

Powód zakazu: testowanie broni biologicznej

W 1942 r. rząd brytyjski kupił szkocką wyspę Gruinard w celu przeprowadzenia testów broni biologicznej, w szczególności testu na wąglika. Podczas eksperymentu stwierdzono, że wąglik zanieczyścił terytorium, powodując śmierć w 95% przypadków. Do lat 80-tych wyspa była jednym z najniebezpieczniejszych miejsc na naszej planecie. Dopiero w 1986 roku naukowcy w końcu zaczęli „oczyszczać” złowrogą wyspę i stwierdzili że wyspa jest bezpieczna w 1990 roku. Jednak nikt nigdy tam nie osiadł. Eksperci ostrzegają, że zarodniki wąglika wciąż zalegają w glebie wyspy, co oznacza, że ​​nie będzie nadawała się do zamieszkania przez setki lat.

JASKINIE LASCAUX, POŁUDNIOWO-ZACHODNIA FRANCJA

foto: all4soul.com

Powód zakazu: wydychany przez ludzi dwutlenek węgla niszczy prymitywne malarstwo

Dla miłośników historii to miejsce to absolutne marzenie, ponieważ tutaj można zobaczyć styl życia ludzi żyjących tysiące lat temu. Jednak niestety jaskinie Lascaux znajdują się na liście miejsc niedostępnych do odwiedzania. Ta jaskinia zawiera najbardziej malownicze prymitywne dzieła sztuki, których pochodzenie przypisuje się XVIII-XV tysiącleciu p.n.e. Wcześniej jaskinia ta była otwarta dla turystów, ale kilka lat później została zamknięta po tym, jak odkryto, że wydychany przez ludzi dwutlenek węgla zniszczył niektóre obrazy. Dziś tylko kilku naukowców ma dostęp do tej jaskini.

STREFA 51, GROOM LAKE, USA

foto: all4soul.com

Powód zakazu: zamknięta baza wojskowa

Ta lista nie byłaby kompletna bez wzmianki o osławionej Strefie 51, położonej na północny zachód od Las Vegas. Ta baza wojskowa służyła tajemniczym celom rządu Stanów Zjednoczonych od 1950 roku i do dziś nikt nie wie dokładnie, do czego służy. Istnieją jednak różne plotki. Niektórzy uważają, że służy do opracowywania i testowania broni jądrowej. Inni twierdzą, że zawiera UFO, które wylądowały dziesiątki lat temu. Według oficjalnych danych w Strefie 51 trwają prace nad eksperymentalnymi samolotami i systemami uzbrojenia. Dostęp do bazy oraz otaczającej ją przestrzeni powietrznej jest ograniczony.

Główne zdjęcie: all4soul.com