My, ludzie, jesteśmy istotami społecznymi, więc bez komunikacji jest nam trudno. Trudno z nikim nie rozmawiać, trudno nie podzielić się swoimi przemyśleniami i tym, co nas martwi. Czasami jednak nasza rozmowa nie staje się „pokarmem dla umysłu”, a prawdziwą „trucizną”, przez co rozmówca kończy rozmowę jak najszybciej i stara się ograniczyć z nami kontakt.

1. Własne choroby

Jeśli naprawdę bliski przyjaciel, krewny lub członek rodziny jest zainteresowany twoim zdrowiem, to jest jedna sprawa. Ale większość ludzi nie jest zainteresowana szczegółami badań, wizytami u lekarza i stanem zdrowia ze wszystkimi objawami. Lubimy rozmawiać o sobie, a po pewnym wieku lubimy też rozmawiać o swoim zdrowiu. Kiedy dwie babcie na ławce rozmawiają o zapaleniu stawów, najprawdopodobniej mają wspólny problem i metody leczenia, ale zapalenie okostnej lub, wybacz mi, hemoroidy są wyłącznie twoim problemem.

2. Stary związek

Trudno jest ominąć ten temat, zaczynając nowy rozdział. I nie jest to zalecane. Gdy nadejdzie odpowiedni moment (nie musisz specjalnie na to czekać), warto opowiedzieć/ posłuchać o przeszłości ukochanej osoby. Daje nam to jaśniejszy obraz osobowości człowieka, jego charakteru. Ale wystarczy powiedzieć, że związek został przerwany z takiego powodu, a nie dyskutować jak źle lub dobrze czuliście się razem, co robiliście i dokąd chodziliście. To już przeszłość, a ty masz nowy rozdział.

3. Własne archiwum

Czasami jesteśmy proszeni o pokazanie zdjęć z wakacji. Mamy wielką pokusę, żeby pokazać wszystkie 150 zdjęć, w tym te nie najbardziej udane. To samo dotyczy twoich własnych robótek ręcznych, albumów rodzinnych, ulubionych wideo itp. Nadmierna inwazyjność na pewno nie przekona takiej osoby do Ciebie, a wręcz przeciwnie, sprawi, że będzie uciekać jak najszybciej.

4. Sekrety innych ludzi

Plotki są tematem tabu. Nie tylko dlatego, że nosisz maskę przyzwoitej osoby, ale dlatego, że plotkowanie o innych ludzi jest haniebnym i niewdzięcznym zajęciem. Sytuacja może obrócić się w taki sposób, że po chwili fakty zostaną całkowicie zmienione, a Ty zostaniesz wskazany jako główne źródło. I będzie wstyd! Nie ma potrzeby angażowania się w sprawy innych ludzi, zwłaszcza rodzinnych. Na przykład przyłapałeś na kłamstwie męża znajomej. Przemilczysz? Opowiesz? Chyba warto pozwolić im samodzielnie o tym porozmawiać, aby świadcząc usługę nie narobić kłopotów.

5. Cudze dzieci

Pamiętaj o prostej zasadzie: nigdy nie krytykuj dzieci w obecności ich rodziców. Zwłaszcza przy matce. Nawet gdyby było to prawdą, nie zgodziłaby się, a jedynie wzmocniłaby swoją opinię, że jej dziecko jest najlepsze.

6. „Ja”

Ogólnie staraj się mniej mówić o sobie. Po pierwsze, im mniej ludzi wokół Ciebie wiedzą o Tobie, tym lepsze i spokojniejsze jest Twoje życie. Po drugie, można dać się ponieść emocjom, a wtedy dialog zamieni się w monolog.

Pamiętaj, że milczenie jest dobre, bezpieczne i piękne. Milczenie jest zawsze piękne, a ten kto milczy jest zawsze piękniejszy niż ten kto mówi.

Jeśli będziesz myśleć przede wszystkim o tym z kim rozmawiasz, staniesz się doskonałym rozmówcą i spojrzysz w inny sposób na komunikację. W końcu, jeśli wszyscy czekają na swoją kolej, aby wstawić słowo, które druga osoba nie usłyszy, zmienia to sytuację w rozmowę między niemym a głuchym.

Główne zdjęcie: all4soul.com