Nasi hodowcy kwiatów od dawna uwielbiają fiołki domowe ze względu na ich aksamitne kwiaty oraz ogromną różnorodność kształtów i odcieni. Pomimo pozornej bezpretensjonalności podlewanie fiołków, karmienie i opieka nad tymi skromnymi pięknościami wymaga pewnej wiedzy.

foto: takprosto.cc

Zebraliśmy w jednym artykule najczęstsze błędy, które często popełniają zarówno początkujący, jak i doświadczeni miłośnicy roślin domowych podczas uprawy fiołków. Nie popełniaj tych błędów, aby fiołki mogły w pełni podziękować ci regularnym i obfitym kwitnieniem.

NAWADNIANIE FIOŁKÓW

Zacznijmy od małej historycznej dygresji. Rzeczywiście, aby lepiej zrozumieć bohaterkę tego artykułu, warto dowiedzieć się, gdzie i kiedy rozpoczęła się jej triumfalna ścieżka na parapetach naszego kraju.

W naturze Saintpaulia, którą zwykliśmy nazywać fiołkiem, rośnie w górzystych regionach Afryki Wschodniej. I nie ma to nic wspólnego z leśnymi fiołkami, które są uważane za symbol niewinności i pokrywają ziemię pachnącym dywanem na początku maja.

Roślina została odkryta w 1892 roku przez barona Waltera von Saint-Paul, od którego otrzymała naukową nazwę. Fiołek afrykański został zaprezentowany publiczności na Międzynarodowej Wystawie Kwiatów w Gandawie w 1893 roku. Do tej pory wyhodowano już ponad 30 000 odmian Saintpaulia.

foto: takprosto.cc

Teraz powinieneś zrozumieć, dlaczego woda do nawadniania południowego piękna powinna być cieplejsza niż temperatura pokojowa. Zimna woda może uszkodzić roślinę. Nie należy też spryskiwać fiołek.

Saintpaulia kochają wilgotne powietrze, jak na brzegach górskich rzek, które płyną w ich ojczyźnie. Ale nie tolerują tego, gdy woda dostaje się bezpośrednio do środka. Może to prowadzić do gnicia liści.

Dlatego nie należy wlewać zbyt dużo wody bezpośrednio do doniczki. Zamiast tego umieść obok pojemnik z wodą. Doświadczeni hodowcy kwiatów twierdzą, że podlewanie metodą „knota”, którą już wcześniej przedstawiliśmy czytelnikom, z pewnością może popchnąć fiołki do bujnego kwitnienia.

OŚWIETLENIE

Co dziwne, ale gość z gorącej Afryki nie toleruje bezpośredniego światła słonecznego. Pod ich wpływem liście fiołka ulegają spaleniu, a roślina zaczyna więdnąć.

Najlepiej umieścić Saintpaulia na północnym, zachodnim, wschodnim oknie. Cóż, na południu nie zaleca się umieszczać fiołki.

Różne odmiany fiołków wymagają różnej ilości światła. Więc zwróć uwagę na ich liście. Przy braku światła wyciągają się, a przy nadmiarze pochylają się nad krawędziami doniczki.

OPTYMALNA TEMPERATURA

Fiołki mogą kwitnąć przez długi czas w temperaturze 20 stopni. W żadnym wypadku nie powinny być narażone na przeciągi. Pod wpływem zimnego powietrza ich liście mogą zbladnąć lub system korzeniowy może zgnić.

foto: takprosto.cc

KARMIENIE FIOŁKÓW

Uwielbiamy fiołki za ich bujny kwiat. Pomoże w tym karmienie wystarczającą ilością składników odżywczych. Najłatwiej znaleźć w sprzedaży środek z napisem „For Saintpaulias”.

Muszą być używane zgodnie z instrukcją podlewania u nasady. Liście fiołków nie są opryskiwane, ponieważ są pokryte meszkiem. Na jakość kwitnienia i ogólny stan zdrowia fiołków pozytywnie wpływa karmienie potasem i manganem.

Substancje te są łatwo dostępne, przygotowując naturalny nawóz według naszej receptury. Weź świeżą skórkę od banana i zalej wodą. Trzymaj w ciepłym miejscu przez kilka dni. Następnie delikatnie podlej fiołek ciepłą wodą, a następnie już wlej przygotowany środek.

ZAPOBIEGANIE CHOROBOM

Jedną z powszechnych chorób fiołków jest mączniak prawdziwy. Może to być spowodowane wieloma czynnikami, np. brakiem oświetleniem, wysoką wilgotnością powietrza połączoną z niskimi temperaturami, zbyt bliskim sąsiedztwem chorych roślin, nadmiarem azotu oraz brakiem potasu w glebie.

Mączniak prawdziwy jest łatwy do wyleczenia, jeśli zaczniesz to robić, gdy zostaną wykryte pierwsze oznaki choroby. Liście fiołków dotknięte tą dolegliwością wyglądają, jakby były posypane białym pyłem. Tylko to nie jest kurz, a grzyb. I nie uda się go zmyć.

foto: takprosto.cc

Mączniaka prawdziwego można leczyć specjalnymi preparatami sprzedawanymi w sklepach dla ogrodników. Można również użyć ludowego sposobu przy pomocy czosnku. Zalej dwoma litrami wody 50 gramów drobno zmielonego czosnku. Zostaw ten roztwór na dobę, odcedź i zacznij leczyć roślinę tym nierozcieńczonym środkiem.

Przestrzegając reżimu nawadniania, temperatury i wilgotności niezbędnej do wzrostu fiołków, osiągniesz ich przyjazne kwitnienie i ochronisz przed mączniakiem prawdziwym.

Główne zdjęcie: takprosto.cc