Osoby z chorobami związanymi z dysfunkcją płuc wreszcie mają powody do optymizmu.

Naukowcy z Johns Hopkins Private Research University (USA) przeprowadzili serię badań, które trwały 10 lat, z pomocą dużej grupy wolontariuszy.

W badaniu wzięły udział osoby z różnych środowisk, płci i wieku. Badanie rozpoczęło się w 2002 roku i zakończyło 10 lat później.

Jakie produkty to karotenoidy i dlaczego są wymagane w naszej diecie.

Łączna liczba uczestników grupy przekroczyła 650 osób. Dietetycy ściśle monitorowali związek między dietą grupy ochotników a czynnością ich płuc.

Wynik tych badań był dla wielu bardzo nieoczekiwany.

Ci ludzie, którzy jedli co najmniej 2-3 pomidory dziennie, wykazywali pozytywną dynamikę czynności płuc, a u niektórych osób nawet odnotowano regenerację uszkodzonej tkanki płucnej.

W przybliżeniu taki sam wpływ na organizm ludzki zaobserwowano w tej grupie ochotników, którzy spożywali co najmniej 4-5 porcji świeżych owoców dziennie. Ważne wyjaśnienie - wśród nich byli palacze.

30 lat to maksymalny wiek dla funkcji płuc.

Według badań przeprowadzonych przez naukowców, średnio w wieku 30 lat płuca zaczynają stopniowo się kurczyć, u palaczy to przebiega w jeszcze szybszy sposób.

Naukowcy wskazali na jedzenie, które chroni nas przed grypą.

Osoba zaczyna odczuwać zmęczenie wcześniej, wzrasta ciśnienie krwi, pojawiają się problemy z sercem, często boli głowa. Wszystkie te objawy są bezpośrednim wynikiem zmniejszonej czynności płuc.

A jeśli do całej tej próżnej codzienności doda się obowiązki w pracy i w domu, to człowiek jest narażony na jeszcze większy stres, co również negatywnie wpływa na ogólny stan organizmu i płuc.

Naukowcy nie zakładają, że świeże owoce i warzywa, w tym pomidory, są jedynym panaceum na dysfunkcję płuc.

Główne zdjęcie: google.com