Kilka kilometrów nie jest przeszkodą dla myśliwego podążającego za ssakami.

Park Narodowy Krugera w RPA udostępnił nowy filmik, który pozwala dowiedzieć się więcej o dzikiej przyrodzie. Nagranie zapewnił 28-letni Ricardo de Fonseca, który pasjonuje się przyrodą i filmowaniem w afrykańskich parkach dla własnego kanału Big On Wild - Wildlife Videos.

Podróżując samochodem przez chroniony obszar, Ricardo zauważył stado likaon pstry, a następnie lwic. Jedna z lwic polowała: węszyła, turysta zasugerował, że interesuje się likaon. Wrócił tam, gdzie zobaczył ich stado i zaczął obserwować rozwój wydarzeń.

Wkrótce pojawiła się tu lwica i zrobiła to tak cicho, że likaon nie podniosły alarmu. Niemniej jednak drapieżnik popełnił błąd atakując potencjalne ofiary ze zbyt dużej odległości i wszystkim likaon pstry udało się uciec.

Source: youtube.com

Lwy są w stanie osiągnąć maksymalną prędkość 80 km/h, ale tylko na krótkich dystansach, więc podkradają się do swojej potencjalnej ofiary jak najbliżej. Z kolei likaon pstry potrafią przyspieszać szarpnięciami z prędkością 66 km/h i utrzymywać prędkość 56-60 km/h na dystansie do 4,8 km. Teoretycznie lwica miała wszelkie szanse na złapanie przynajmniej jednego z nich.

Po nieudanym rzucie lwica przyznała się do porażki i poszła w krzaki, a likaon ponownie zbiły się w stado i znalazły nowe miejsce do odpoczynku. I chociaż ten filmik nie przedstawia żywej ilustracji polowania, jest interesujący, ponieważ pokazuje taktykę lwicy.

Przedstawiciele parku przeprowadzili ankietę internetową, a 48% z 20 000 respondentów było przekonanych, że lwica będzie w stanie wytropić dzikie psy tylko z odległości 500 metrów. W tym przypadku ścigała zwierzęta przez cztery kilometry, pewnie podążając za nimi.

Główne zdjęcie: nat-geo.ru