Czy możliwe jest przetrwanie we współczesnym świecie bez bogactwa materialnego? Niemiecka psychoterapeutka Heidemarie Schwermer odpowiedziała na to pytanie swoim 20-letnim eksperymentem. Opowiadamy o wyjątkowym eksperymencie kobiety, która uznała, że ​​świat skorzysta tylko na odrobinie bezinteresowności.

W ciągu swoich 47 lat Frau Schwermer zdołała pomóc wielu pacjentom, którzy znaleźli się w trudnych sytuacjach życiowych. Jako osoba skłonna do empatii, Heidemarie starała się ułatwiać kontakt między potrzebującymi a chętnymi do pomocy.

Dzięki jej staraniom w 1994 roku powstał wyjątkowy program „Give and take central”. Zasadą działania była wzajemnie korzystna wymiana towarów i usług, bez pośredników, którym w zwykłym życiu staje się pieniądz.

Wystarczyło nakleić naklejkę programu na drzwiach domu, samochodzie czy plecaku, aby zakomunikować chęć dzielenia się i pomocy. Do ruchu zaczęli dołączać nie tylko pokrzywdzeni, ale także całkiem zamożni mieszkańcy, emeryci i po prostu samotni. Schronienie, żywność lub niezbędne rzeczy można uzyskać wykonując prostą pracę lub dzieląc się swoimi umiejętnościami.

W życiu Heidemarie kilka lat później również zaszły zmiany, dzieci zaczęły żyć samodzielnie, a wieloletnie małżeństwo rozpadło się. Prawdopodobnie osobiste doświadczenia pobudziły psychoterapeutkę do radykalnej zmiany swojego życia, w wieku 53 lat zdecydowała się na niezwykły eksperyment. Kobieta zrezygnowała z pieniędzy na rok, co oznaczało niepłacenie czynszu, nie kupowanie jedzenia i ubrań, ale przeżycie tak, jak robili to uczestnicy programu „Give and take central”.

Zostawiła swoje poprzednie życie z małą walizką i dwustoma euro w rezerwie. Na początku nie było jej łatwo, zwyczajny sposób zbyt odbiegał od nowej rzeczywistości. Nie wszyscy potrzebowali porady psychologa, a kobieta musiała szukać sposobów na zdobycie potrzebnego jej wyżywienia i zakwaterowania.

Nauczyła się myć okna, kosić trawniki, pracowała jako sprzątaczka i guwernantka, a niektórzy po prostu potrzebowali rozmowy i i uczestnictwa. Co zaskakujące, takie życie cieszyło Heidemarie, czuła się całkowicie wolna, a rezerwa gotówkowa nigdy się nie przydała.

Po rocznym eksperymencie nie wróciła już do poprzedniego życia, przeciwnie, jej filozofia zwróciła uwagę prasy i telewizji. Schwermer wygłaszała wykłady, napisała książkę i stała się bohaterką filmu dokumentalnego. Zarobione pieniądze były przekazywane na cele charytatywne.

Nie wszyscy są gotowi żyć jak Heidemarie Schwermer, ale idea, że ​​szczęście z pewnością nie tkwi w pieniądzach, którą tak szczerze wcielała, rozbrzmiewała w wielu sercach. Kobiety już nie ma, ale program „Give and take central” nadal działa, podobnie jak zostało wielu zwolenników utalentowanego i bezinteresownego psychoterapeuty.

Główne zdjęcie: lemurov.net