Jak przyjaciele stają na drodze do „szukania balsamu w sobie”.

Uważa się, że jeśli człowiek na starość zostaje sam, może mieć raczej ciężki charakter. Ale mądry człowiek Omar Chajjam uważał inaczej. Przyjaźń na starość nie miała dla niego żadnej wartości. Co więcej, upierał się, że im mniej przyjaciół zostało, tym lepiej.

Wybraliśmy 4 wiersze Omara Chajjama o tym, dlaczego posiadanie wielu przyjaciół na starość jest zarówno niezdrowe, jak i krótkowzroczne.

Przyjaciele przeszkadzają w poznaniu samego siebie

W naturze ludzkiej leży osądzanie i pouczanie. Każdy ma swoje własne powody, a krytyka nie zawsze wychodzi człowiekowi na dobre. Co więcej, w starszym wieku niechciane rady powodują dewaluację własnego doświadczenia życiowego i uniemożliwiają podejmowanie własnych decyzji. W ten sposób bliscy przeszkadzają w podążaniu własną drogą i odkrywaniu siebie.

„Zrozumiałem: samotność jest lepsza niż przyjaciele,

Aby nie widzieć w ludziach ani dobra, ani zła,

Aby dotrzeć do własnej duszy, -

Być wśród surowych sędziów ludzi.”

Według Chajjama, samopoznanie prowadzi do szczęścia. Odpowiedzialność za to spoczywa na człowieku. Współcześni psychologowie zgadzają się z mędrcem, który żył prawie tysiąc lat temu.

„Druga osoba obok ciebie nie przyniesie szczęścia, jest tylko przewodnikiem, towarzyszem, nauczycielem. Rzecz w tym, że tylko sam człowiek może się uszczęśliwić poprzez poznanie siebie i swojego wewnętrznego świata” - mówi psycholog Larisa Nagatska.

Przyjaciele zdradzają dla własnych korzyści

Wielu ludzi jest gotowych zdradzić dla własnych korzyści. Różnica między prawdziwym przyjacielem a wrogiem może być czasem trudna do odróżnienia nawet dla najbardziej bystrych spośród nas. Starsi ludzie, którzy są mądrzy i doświadczeni, również mogą zostać oszukani.

„W dzisiejszych czasach miej mniej przyjaciół, prostaku,

Bądź skąpy na wyznania, nie słuchaj pochlebnych kłamstw.

Ale patrz mądrze, gdyż zobaczysz od razu:

Człowiek, któremu ufałeś, jest twoim zdrajcą, twoim wrogiem!”

W starszym wieku dusza ludzka staje się jeszcze bardziej wrażliwa, a zdrada postrzegana jest jako ból fizyczny.

„Kiedy zostałeś zdradzony, to tak jakbyś miał złamane ręce. Można wybaczyć, ale nigdy nie będzie można przytulić” – zauważył pisarz Lew Nikołajewicz Tołstoj.

Przyjaciele nie dotrzymują tajemnic

Tak się składa, że sekrety innych ludzi nie są tak ważne. Są one opowiadane innym bez żadnego sumienia – ten grzech jest popełniany prawie przez wszystkich. Nierozsądnie jest więc oczekiwać czegokolwiek innego nawet od bliskich przyjaciół. Zwłaszcza, gdy na horyzoncie pojawia się zysk, człowiek znajdzie milion wymówek aby zdradzić.

„Nie wołaj do przyjaciela ani do nieba

O pomocy. Szukaj balsamu w sobie.

Bądź odważny. Pragnąc zawołać przyjaciela,

Przeżyj sam swoje nieszczęście.”

Mędrzec uważa, że człowiekowi zawsze jest dane tylko to, co może sam udźwignąć. Rzadko potrzebuje kogokolwiek, aby przeżyć to życie. Na starość musi nauczyć się jak przeżywać wszystkie przeciwności losu i zachować swoje tajemnice dla siebie.

„Trzy osoby mogą dochować tajemnicy, jeśli dwie z nich nie żyje” - zauważył Benjamin Franklin.

Przyjaciele kłamią i schlebiają

Z wiekiem ludzie stają się czasem bardziej łatwowierni i mylą zwykłe pochlebstwa z wyjątkowym traktowaniem. Uważają, że najlepsze przyjaciele nie są w stanie oszukiwać. Ale jeśli spojrzysz trzeźwo na kogoś bliskiego, przekonasz się, że on również przynajmniej raz skłamał lub schlebiał.

„W dzisiejszych czasach nie bardzo ufaj ludziom,

W dzisiejszych czasach lepiej jest być z dala od ludzi.

Otwórz oczy swojej duszy na tych, którzy są ci najbliżsi, -

Zobaczysz z przerażeniem, że są oni Twoimi wrogami.”

W końcu nasi bliscy to tylko ludzie, daleko im do doskonałości. Jeśli „otworzysz oczy” na nie, możesz zobaczyć podłość, egoizm i nawyk pochlebstwa.

Tak powiedział Napoleon Bonaparte:

„Kto umie schlebiać, umie też oczerniać”.

Oczywiście, że nie wszyscy chcą się zgodzić z kategorycznymi sądami Omara Chajjama o ludziach. Ale takie podejście jest sprawdzone w czasie i na pewno warto je przyjąć do wiadomości. A nawyk zachowania bezpiecznej odległości może być szczególnie przydatny dla osób starszych.

Główne zdjęcie: femmie.ru