Matematyk Kokichi Sugihara, słynny japoński iluzjonista i wielokrotny zwycięzca licznych konkursów tematycznych, zaskoczył świat schodami Schroedera 3D w 2020 roku.

Jeśli uwielbiasz łamigłówki i sztuczki, nowy wynalazek japońskiego matematyka z pewnością przypadnie Ci do gustu

Klasyczne schody Schroedera, opublikowane w 1858 roku przez niemieckiego naukowca Heinricha H.F. Schroedera, później ewoluowane w inne formy w pracach holenderskiego artysty M.K. Eschera, ale oryginał nadal uderza swoją prostotą.

Na zdjęciu to, co na pierwszy rzut oka wydaje się być jednoznacznym przedstawieniem najzwyklejszych schodów (patrząc z góry), okazuje się być dwoma schodami (drugie są na dole):

foto: google

Jeśli nie możesz sobie tego wyobrazić, po prostu odwróć schody Schroedera do góry nogami, aby zobaczyć alternatywną perspektywę... Przygotuj się jednak na to, że Twój umysł ulegnie psychologicznemu zjawisku przesunięcia Gestalt, w którym percepcja przełączy się z powrotem na wcześniejszą interpretację.

Sugihara zrekonstruował tę samą dwuwymiarową iluzję schodów w formę trójwymiarową, opracowując kartonową wycinankę, która wykonuje podobną sztuczkę, gdy patrzy się na nią z pewnej perspektywy - nawet jeśli rzeczywisty fizyczny kształt obiektu, na który patrzymy, wcale nie jest taki, jaki wydaje się być.

„Prawdziwy trójwymiarowy obiekt ma również dwie interpretacje, z których obie są schodami widocznymi z góry. Nasza percepcja zmienia się z jednej na drugą, gdy obrócimy obiekt o 180 stopni wokół jego pionowej osi” - wyjaśnia Kokichi.

Source: youtube.com

Na swojej stronie internetowej Sugihara wyjaśnia, jak w rzeczywistości powstaje iluzja, do tego stopnia, że udostępnia darmowy schemat „konstruktora” dla niemożliwych do wykonania kroków, na wypadek, gdybyś chciał zrobić wszystko sam.

Jak to działa

Iluzja ta opiera się na prostej sztuczce: schody mogą wyglądać jak schody, ale tak naprawdę są płaską powierzchnią, na której kąty i cienie są rozmieszczone tak, aby oszukać Twój mózg.

Aby uprościć działanie percepcji wzrokowej, nasz mózg przyjmuje wygodne założenia wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Ciemne odcienie oznaczają cienie, wskazujące na głębię; zbiegające się linie są zazwyczaj miarą odległości. Połącz te dwie rzeczy razem, a twój leniwy mózg spróbuje odnaleźć to, co pasuje do tego kształtu. Oczywiście w naszym konkretnym przypadku jest to błędne, ale w rzeczywistym świecie takie kształty tworzą schody.

foto: google

Główne zdjęcie: google.com