Esma jest prawdziwą legendą na Bałkanach. Została wysłana na Konkurs Eurowizji i nominowana do Nagrody Nobla. Jest ona jednak wzorem do naśladowania dla innych z wielu różnych powodów. Postanowiliśmy przyjrzeć się biografii tej niezwykłej kobiety.

Esma Redzepova ma żydowskie i romskie korzenie. I to właśnie kulturze cygańskiej kobieta poświęciła dużą część swojego życia. Ojciec dziewczynki był obuwnikiem, a matka opiekowała się licznym potomstwem. W rodzinie było ich sześcioro.

Esma spotkała się z nacjonalizmem w szkole: dzieci nie chciały z nią siedzieć i dokuczały jej z powodu jej charakterystycznego romskiego wyglądu. To był trudny okres w jej życiu. Oprócz nauki dziewczyna starała się pracować dorywczo, aby choć trochę ułatwić rodzinie życie finansowe.

W wieku dziewięciu lat Esma postanowiła pójść w ślady swojego starszego brata i dołączyć do grupy śpiewaczej, która powstała w szkole. Okazało się, że dziewczyna, która ma problemy z nauką, ma prawdziwy talent muzyczny i naturalnie silny głos. Esma zaczęła być wysyłana na konkursy wokalne. Jej wizytówką stała się cygańska pieśń „Chaje Shukarije”.

Po jednym z konkursów do domu Redzepov przyszedł Stevo Teodosievski, muzyk i dyrygent orkiestry, który szukał nowych młodych gwiazd. Długo przekonywał jej rodziców, by pozwolili dziewczynie koncertować z orkiestrą. Po wielogodzinnych naradach matka i ojciec pozwolili córce na to.

Esma śpiewała narodowe piosenki, z czego bardzo się cieszyła. Całe swoje twórcze życie poświęciła zachowaniu kultury romskiej na Bałkanach.

Source: youtube.com

Po ukończeniu przez Esmę szkoły zmienił się charakter jej związku z Teodosievskim: zakochali się w sobie, a różnica dwudziestu lat nie przeszkodziła uczuciu. Stevo, jak zapewnia Esma, był dla niej idealnym mężem. Zgodził się nawet na adopcję dzieci. Czterdziestu siedmiu chłopców i jedną dziewczynkę!

foto: lemurov.net

Tak, właśnie tylu chłopców Esma przyjęła do swojej rodziny. Rzecz w tym, że na Bałkanach cygańscy chłopcy nie mają prawie żadnych szans na adopcję. Chciała dać dzieciom szansę do lepszego życia, dlatego zdecydowała się na ten odważny krok.

foto: lemurov.net

Esma utrzymywała swoje dzieci sama, z zarobionych pieniędzy z koncertów, więc nie myślcie, że adoptowała tak dużo dzieci ze względu na wsparcie państwa. Miała tyle energii i chęci do tworzenia, że udało jej się również organizować koncerty charytatywne!

foto: lemurov.net

Esma odeszła w 2016 roku. Wszyscy byli zdumieni, gdy dowiedzieli się, co zostało zawarte w jej testamencie: prosiła, aby cały jej majątek został przekazany jej ojczyźnie, a nie dzieciom czy wnukom. Taką niezwykłą osobą była macedońska reprezentantka Eurowizji, która była nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla!

Główne zdjęcie: lemurov.net