Dziś zdjęcia naszej planety z kosmosu nikogo już nie dziwią, ale jeszcze pół wieku temu były cudem. Choćby dlatego, że wielu ludzi wciąż nie wierzyło, że planeta jest okrągła. Nawet sami naukowcy mieli wątpliwości, dopóki nie zobaczyli tego zdjęcia.

Oto ono, pierwsze w historii zdjęcie naszej planety z kosmosu. Horyzont i krzywizna powierzchni są wyraźnie widoczne.

foto: lemurov.net

Ale jeszcze ciekawsze jest to, jak to zdjęcie zostało zrobione. Zwłaszcza, że jest nagrany nawet filmik. To zdjęcie zostało zrobione w 1946 roku! Psy Biełka i Striełka polecą w kosmos dopiero 14 lat później, a Gagarin jeszcze później.

Zdjęcie przedstawia niemiecką rakietę V-2, którą amerykańscy inżynierowie odpalają z White Sands.

foto: lemurov.net

Trochę nauki: lecąc po trajektorii balistycznej, rakieta najpierw wznosi się wysoko w górę, stopniowo zwalnia, zakreśla łuk i spada w dół. W końcowej fazie podróży przyspiesza tak bardzo, że pozbycie się rakiety jest niezwykle trudne, dlatego niemieccy inżynierowie, po V-1, zaprojektowali V-2 jako pocisk balistyczny. Co ważne, rakieta ma zagwarantowany powrót na Ziemię, choć się rozbije. Amerykanie otrzymali wiele takich pocisków jako trofea.

Następnie do rakiety dodano zasilanie, zamontowano kamerę i odpalono ją na wysokość 105 km - granicę kosmosu.

Source: youtube.com

Kamera wykonywała jedno zdjęcie na sekundę, była umieszczona w stalowej obudowie dla ochrony i przymocowana do rakiety. Autorzy eksperymentu szczerze mówiąc nie wierzyli w jego powodzenie, było to zbyt śmiałe wyzwanie. Kiedy więc znaleźli całą kamerę i obejrzeli nagranie, wpadli w histerię z radości. Nagranie było wyjątkowe i po raz pierwszy w historii ludzkie dzieło wyleciało w kosmos, nawet jeśli tylko na kilka sekund.

Source: youtube.com

V-2 nie nadawały się jednak do niczego innego, ich potencjał był ograniczony. Pierwszy satelita został umieszczony na orbicie przez inne radzieckie rakiety. Ale Amerykanie jeszcze przez kilka lat uruchamiali stare niemieckie rakiety, wykonując kilka tysięcy zdjęć kosmosu i naszej planety.

Główne zdjęcie: lemurov.net