Być może najciekawszą częścią misji Cassini do Saturna było lądowanie sondy Huygens na Tytanie. W styczniu 2005 roku, Huygens stał się pierwszym statkiem kosmicznym w historii ludzkości, który wylądował na obiekcie w zewnętrznym Układzie Słonecznym. Przypomnijmy sobie szczegóły.

Tytan okazał się być fascynującym, ale obcym dla nas światem. Pod grubą warstwą otaczających go pomarańczowych chmur płyną rzeki i rozprzestrzeniają się jeziora węglowodorów (takich jak płynny metan i etan). Tytan to jedyny obiekt w kosmosie (przynajmniej taki, o którym wiemy na pewno), gdzie na powierzchni mogą znajdować się stabilne źródła cieczy. Jego temperatura na powierzchni utrzymuje się na poziomie około 170 stopni Celsjusza poniżej zera, ale mimo to naukowcy nie mogą się powstrzymać od zastanowienia, czy w tych metanowych morzach nie ma życia - życia, które zasadniczo różni się od wszystkiego innego na Ziemi. Taka możliwość jest jednak bardzo odległa.

Do stworzenia filmu NASA wykorzystała zdjęcia i dane przechwycone przez sondę Huygens podczas jej lądowania, od ponownego wejścia w atmosferę do lądowania na obcej równinie. Huygens miał tylko kilka minut na przesłanie danych do Cassini, zanim statek zniknął, ale sonda zdołała jeszcze zobaczyć płaskowyże, kanały i szczeliny.

Source: youtube.com

Główne zdjęcie: google.com