Marynarz Adams był jedynym mężczyzną pozostawionym na wyspie, w otoczeniu dwunastu kobiet.

W 1788 r. marynarz został pozostawiony na środku Oceanu Spokojnego. Maleńka wyspa była zamieszkana wyłącznie przez kobiety. Marynarz żył wśród kobiet przez 20 lat - przez cały ten czas prowadził dziennik, który pozwolił odtworzyć historię wydarzeń.

Opowieść o „rajskiej wyspie” Pitcairn rozpoczęła się od słynnego buntu na brytyjskim statku „Bounty”. Misja kapitana zakończyła się porażką: był zbyt surowy dla załogi i u wybrzeży Tahiti marynarze zdecydowali, że nie chcą już wracać do oceanu.

foto: storyfox.ru

Kapitan i część wiernej załogi zostali umieszczeni w łodziach ratunkowych. Buntownicy słusznie rozumowali, że na Tahiti znajdą ich brytyjskie wojska kolonialne, więc udali się na odległy Pitcairn. W tamtych latach wyspę zamieszkiwało niewielkie plemię tubylców, składające się z 12 tahitańskich kobiet i zaledwie sześciu tahitańczyków.

foto: storyfox.ru

Pitcairn okazała się piękną wyspą. Żyzna gleba, czysta woda, wspaniały klimat. Przez kilka pierwszych miesięcy wszystko układało się dobrze, ale potem wśród miejscowych wybuchły zamieszki, przez co marynarz Adams został jedynym mężczyzną na wyspie, otoczonym przez dwanaście kobiet.

foto: storyfox.ru

Adams zdawał sobie sprawę, że będzie trudno uprawiać ziemię i polować. Liczył, że do Pitcairn przypłynie jakikolwiek statek handlowy, ale z upływem miesięcy zrozumiał, że o tej wyspie nikt po prostu nie wie.

foto: storyfox.ru

Były marynarz musiał przejąć stery. Adamsowi powodziło się dobrze: potrafił wytłumaczyć tahitańskim kobietom, jak ważna jest wspólna praca, podzielił obowiązki i ogólnie rzecz biorąc, zaczął żyć jak w raju.

Po roku działalność rolnicza była już dobrze rozwinięta. Na jednej z plaż były żółwi, dlatego mięsa i jaj nie brakowało. Kiedy w 1808 r. brytyjskie statki dotarły wreszcie do Pitcairn, przywitała ich scena pasterska: przystojny, siwowłosy patriarcha Adams wyłonił się na powitanie Anglików, otoczony tuzinem dzieci i spokojnych kobiet.

Współczesny Pitcairn jest ostatnią kolonią brytyjską na Pacyfiku. Wyspę na stałe zamieszkuje kilkusetosobowa grupa osób. Ponad połowa z nich to potomkowie tego samego Adamsa.

Główne zdjęcie: storyfox.ru