Aby jajka można było łatwo obrać, należy je schłodzić w zimnej wodzie. Bierzemy garnek, wylewamy gorącą wodę i wlewamy zimną. Jednak wody, w której gotowały się jajka, nie wolno wylewać. Oto dlaczego nie można tego robić!

Skorupka jajka nie tylko chroni zarodek do czasu, gdy jest gotowy do przyjścia na świat, ale także dostarcza mu wszystkich substancji potrzebnych do odżywiania i rozwoju. Skorupka zawiera wiele pożytecznych minerałów (fosfor, potas, siarkę, azot, żelazo, magnez i inne), ale najważniejszym z nich jest węglan wapnia, który stanowi 90% całkowitego składu tego produktu.

Wapń pomaga w utrzymaniu neutralnego pH gleby w zakresie 6,0-6,5.

Podczas gotowania jajek część składników odżywczych zostaje wygotowana ze skorupki i pozostaje w wodzie. Płyn wzbogacony w wapń jest doskonałym nawozem dla roślin ogrodowych i domowych. Nie może on oczywiście stanowić pełnego źródła witamin i minerałów, ale doskonale nadaje się jako dodatkowy nawóz w okresie aktywnego wzrostu, a tym bardziej w okresie kwitnienia roślin.

Jak rozpoznać, że roślina ma niedobór wapnia

Jeśli roślinie brakuje wapnia w glebie, wytwarza słabe i cienkie pędy o bladym, mało wyrazistym zabarwieniu. Liście mogą żółknąć na brzegach, zwijać się i tracić kształt. System korzeniowy rozwija się niewłaściwie i nie zapewnia roślinie odpowiedniego odżywiania, co może doprowadzić do jej obumarcia.

Jakie są zagrożenia związane ze zbyt dużą ilością wapnia

Chociaż nawożenie wapniem jest z pewnością korzystne dla roślin, nie należy przesadzać z jego ilością. Nadmiar wapnia może zaburzać wchłanianie innych ważnych składników odżywczych. Nieodpowiednie odżywianie może prowadzić do powstawania plam na liściach, opadania pąków i deformacji pędów.

Rośliny domowe można nawozić wodą z gotowanych jaj raz na 3-4 tygodnie - pod warunkiem, że nie stosuje się żadnych innych środków. Istnieje wówczas ryzyko przedawkowania soli mineralnych.

Które rośliny można, a których nie można nawozić wapniem

Wodą po jajkach można skrapiać pędy pomidorów, bakłażanów, dyni, a one zareagują bujnym wzrostem i dobrymi plonami. Jabłonie, wiśnie, porzeczki i maliny również lubią nawóz z wapniem.

Z kolei ogórki, truskawki, fasola, kapusta i szpinak nie tolerują gleby bogatej w wapń. Nadmiar soli mineralnych prowadzi do chorób.

Taką wodą nie należy podlewać niektórych roślin domowych, takich jak kamelia, azalia, hortensja, fiołek i pelargonia.

Główne zdjęcie: google.com