Ten „diament” to biedronka! Chociaż na początku pomyliłem z maliną. Kiedy harmonia natury jest piękniejsza niż wszelkie technologiczne bajery.

Autorem zdjęcia jest fotograf przyrody Jens Kolk, który uchwycił ten moment przy porannej mgle.

Dlaczego biedronka jest jaskrawa i nie próbuje się ukrywać

Jaskrawe ubarwienie biedronek przypomina potencjalnym drapieżnikom – „Jestem bardzo niesmaczna!”. Owad ten wydziela hemolimfę, która sprawia, że jest wyjątkowo niesmaczny dla ptaków.

Bardziej niebezpieczne od drapieżników są dla biedronek pewne gatunki grzybów.

Czy biedronki są szkodnikami, czy nie

Drapieżne biedronki są pożyteczne dla ludzi - skutecznie zwalczają szkodniki w uprawach. Bardzo chętnie zjadają mszyce.

Biedronki zachowują się dość bezczelnie - składają jaja bezpośrednio do kolonii mszyc. Ich larwy natychmiast zdobywają pożywienie.

Z tego powodu są one przedmiotem szczególnego zainteresowania naukowców, którzy starają się opracować naturalne metody zwalczania szkodników.

Istnieją jednak również biedronki, które są szkodnikami. Na przykład dla ziemniaków niebezpieczny jest gatunek biedronki Henosepilachna vigintioctomaculata, który żyje na Dalekim Wschodzie, w Chinach, Japonii itp.

Powodują równie duże szkody w uprawie ziemniaka jak stonka ziemniaczana.

Czy biedronki są niebezpieczne dla ludzi

Biedronka może ugryźć! Ale nawet tego nie zauważysz. Jak się okazuje, biedronki chętnie próbują każdą nową „powierzchnię”. Ale bardzo ostrożnie. Będzie to nie tyle ugryzienie, co zaciśnięcie szczęk. Próbują sprawdzić, czy jesteś smacznym owadem. A gdy zorientują się, że tak nie jest, stracą zainteresowanie.

Bardzo przerażająca!

Występuje choroba zwana Coccinellidae. Jest to lęk przed biedronkami. Jest to dziwne, ponieważ jest to bardzo nieszkodliwy owad (chyba że jest się hodowcą ziemniaków w Chinach).

Na widok biedronek osoby z chorobą nagle podrywają się i uciekają. Mogą również cierpieć na ataki paniki.

Co zaskakujące, osoby cierpiące na Coccinellidae zazwyczaj nie boją się innych owadów!

Nawiasem mówiąc, liczba plamek u biedronek nie ma związku z wiekiem. Jest to po prostu cecha charakterystyczna każdego gatunku.

Główne zdjęcie: google.com