Kruki to tajemnicze ptaki, posiadające pewien rodzaj świadomości, o którym sądzono, że występuje tylko u ludzi. Najwyższa pora, abyśmy przestali uważać, że nie potrafią myśleć.

Przez wieki uważano, że zwierzęta nie są zdolne do okazywania uczuć, nie mówiąc już o rozumowaniu, inteligencji czy świadomości. Na szczęście to błędne przekonanie stopniowo się zmienia i odkrywamy coraz więcej cech u zwierząt. Na przykład wieloryby, wchodząc w interakcje z innymi populacjami, tworzą swój własny język. Wśród biologów toczy się również dyskusja na temat inteligencji ośmiornic i niektórych ssaków. I, co zaskakujące, ptaki również wykazują się dużymi zdolnościami. Na przykład kruki posiadają pewien rodzaj inteligencji obdarzonej świadomością, która, jak sądzono, jest charakterystyczna tylko dla ludzi.

Naukowcy prowadzą badania, aby zrozumieć jak funkcjonują stada kruków. Naukowcy odkryli, że są one niezwykle inteligentne. Stwierdzono, że ptaki są w stanie bronić się w grupach przed śmiercią. Ponadto kruki nie wybaczają wyrządzonych im krzywd. Mają też awersję do nierówności i egoizmu, choć nie w takim stopniu jak ludzie. Niemniej jednak pierzaste są czujne w kwestii sprawiedliwości. Gdy jeden kruk postanowi przywłaszczyć sobie więcej jedzenia, pozostali członkowie stada odpychają go z dala od siebie.

Abstrakcyjna świadomość

Kruki są w stanie zrozumieć pojęcia abstrakcyjne, takie jak zero. Zdolność, o której wcześniej sądzono, że jest charakterystyczna tylko dla ludzi. Pojęcie zera nie jest bardzo stare, a najwcześniejsze dowody jego użycia pochodzą sprzed 5000 lat z kultury sumeryjskiej.

Najnowsze badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Tybindze wykazały, że kruki rozróżniają najprostsze cyfry, od 0 do 3. Ponadto wiadomo, że do rozpoznawania każdej z nich używają określonej grupy neuronów.

O dziwo, kruki rozumieją, że 0 jest pojęciem innym niż „nic”. Rozumieją też, że jest to mniejsza wartość i najmniejsza z listy cyfr. Naukowcy odkryli to, obserwując błędy, jakie kruki popełniały, odpowiadając na pytania w grze, do której zostały zaproszone. Ptaki czasami brały zero za jeden, ale nigdy za dwa lub trzy, co oznacza, że rozumieją hierarchię liczb.

Zdumiewające odkrycie przybliża nas do porzucenia błędnego poglądu, że ludzie są jedynymi istotami posiadającymi świadomość. W tej kwestii jest jeszcze wiele do zrobienia, ale pewne jest to, że ptaki takie jak kruki również mają uczucia, myśli i świadomość.

Główne zdjęcie: storyfox.ru