Pamiętasz, jak Kubuś Puchatek mawiał, że „jak się ma miód, to się go nie ma od razu”? Nic dziwnego, że wszyscy tak bardzo kochają miód, w tym niedźwiedzie, ponieważ jest on tak smaczny i zdrowy. Oczywiście najlepiej smakuje z chlebem i naleśnikami lub po prostu można jeść łyżką prosto ze słoika (słyszeliśmy, że tak smakuje lepiej), ale poza bezpośrednim przeznaczeniem ten najcenniejszy produkt można stosować także w celach kosmetycznych. W jaki sposób? Czytaj dalej!

W leczeniu łupieżu

Miód jest znany ze swoich właściwości przeciwgrzybiczych. Dodaj go do swojego szamponu lub regularnie wcieraj w skórę głowy i na zawsze zapomnij o białym pyle na ramionach i nieprzyjemnym swędzeniu. Sposób użycia: 1 łyżkę miodu wymieszaj z łyżeczką wody i wcieraj w skórę głowy przez 2 minuty. Pozostaw na 2 godziny, a następnie spłucz ciepłą wodą. Powtarzaj 1 raz na 2 dni.

Na kaca

Zbliża się wielka impreza, a Ty musisz iść do pracy następnego dnia? Z samego rana po imprezie zaparz sobie herbatę z miodem i imbirem, która dosłownie przywróci cię do życia. Fruktoza zawarta w miodzie przyspiesza metabolizm alkoholu, a imbir łagodzi podrażnienia przewodu pokarmowego i zmniejsza mdłości. Sposób użycia: mały kawałek imbiru zalej wrzącą wodą i pozostaw do zaparzenia na 10-15 minut. Do lekko ostudzonej herbaty dodaj 1-2 łyżeczki miodu i wypij na czczo.

Do oczyszczania skóry

Domowy peeling miodowy to ponadczasowy sekret piękna, który przekazały nam nasze prababcie. Składniki o działaniu ściernym mogą być różne (od mielonej kawy po sodę oczyszczoną), ale miód zawsze stanowi gęstą, odżywczą podstawę większości środków. Peelingi doskonale złuszczają naskórek, usuwają martwe komórki. Sposób użycia: wymieszaj 2 łyżki miodu z 1 łyżeczką sody oczyszczonej. Spryskaj skórę wodą i delikatnie wetrzyj peeling okrężnymi ruchami. Dokładnie spłucz ciepłą wodą.

Do leczenia blizn i rozstępów

Miód może pomóc wyleczyć i rozjaśnić blizny pozostawione na skórze. Zawarte w nim związki przeciwzapalne i przeciwbakteryjne przyspieszają regenerację skóry, sprzyjając szybszemu gojeniu. Sposób użycia: wymieszaj 1 łyżeczkę miodu z 1 łyżeczką oleju kokosowego lub oliwy z oliwek. Rozprowadź na skórze i masuj okrężnymi ruchami opuszkami palców przez 1-2 minuty. Przykryj miejsce gorącym ręcznikiem i pozostaw na chwilę. Powtarzaj codziennie.

Do leczenia zaskórników

Masz dość uporczywego trądziku? Pomoże w tym miód, ponieważ jego składniki bakteriobójcze i nawilżające są idealne do leczenia trądziku. Składniki przeciwzapalne łagodzą podrażnienia i zmniejszają zaczerwienienia. Sposób użycia: nanieś miód miejscowo na skórę, pozostaw na 15-20 minut, a następnie spłucz ciepłą wodą. Ponadto miód może być stosowany do łagodzenia i nawilżania miejsc, w których skóra jest wysuszona w wyniku stosowania innych środków przeciwtrądzikowych.

Do nawilżania skóry

Miód jest wspaniałym naturalnym środkiem nawilżającym. Potrafi doskonale nawilżyć skórę. Sposób użycia: nanieś 1 łyżeczkę miodu na twarz, pozostaw na 15-20 minut, a następnie spłucz ciepłą wodą. Wypróbuj maseczkę przeciwzmarszczkową z miodu i awokado: wymieszaj 1 łyżeczkę miodu z miąższem z połowy dojrzałego awokado, nanieś na skórę twarzy, pozostaw na 15-20 minut, a następnie spłucz.

Do zmiękczania skórek

Pęknięta, sucha skórka nie tylko wygląda nieestetycznie, ale stanowi również zagrożenie dla zdrowia, zwiększając prawdopodobieństwo infekcji grzybiczej lub bakteryjnej. Naturalny miód jest bogaty w składniki odżywcze i enzymy, dobrze nawilża i zmiękcza szorstką skórę - Twoje paznokcie będą Ci wdzięczne. Sposób użycia: wymieszaj 1 łyżeczkę miodu z 1 łyżeczką naturalnego octu jabłkowego i oleju kokosowego. Codziennie wcieraj w skórki, pozostaw na 10 minut, a następnie spłucz.

Do leczenia oparzeń

Okazuje się, że miód jest stosowany na całym świecie jako skuteczny środek do leczenia oparzeń. Nie tylko łagodzi i przyspiesza regenerację tkanek, ale ma również działanie bakteriobójcze, zapobiegając infekcjom. Sposób użycia: posmaruj skórę cienką warstwą miodu i pozostaw do wchłonięcia, a następnie ponownie posmaruj.

Do leczenia alergii

Chociaż metoda ta nie jest w pełni zbadana, wiele osób pozytywnie wypowiada się na temat tego sposobu leczenia alergii sezonowych. Uważa się, że niewielka ilość pyłku w miodzie pomaga wzmocnić układ odpornościowy, zmniejszając reakcję alergiczną. Upewnij się, że korzystasz z miodu zbieranego w Twojej okolicy, ponieważ to właśnie tam znajdują się pyłki alergenów. Sposób użycia: spożywaj 2-3 łyżeczki miodu dziennie i uważnie obserwuj swoje samopoczucie.

W leczeniu kaszlu i łagodzeniu podrażnień gardła

Właściwości bakteriobójcze, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne miodu nie pozostawiają żadnych szans podrażnionemu gardłu, pokasływaniu czy pierwszym oznakom przeziębienia. Ten domowy środek kosztuje niewiele, jest całkowicie bezpieczny dla dzieci i sprawdzony przez miliony ludzi na całym świecie. Sposób użycia: 1-2 łyżki miodu wymieszaj z sokiem z jednej cytryny i wypij trzymając przez chwilę w buzi.

Główne zdjęcie: zelv.ru