Któż z nas nie płakał, oglądając nagrodzony Oscarem film „Titanic”?

Sama myśl o tym, że ten film jest oparty na prawdziwych wydarzeniach, przyprawia nas o dreszcze.

foto: laykni.com

W Stanach Zjednoczonych znajduje się muzeum poświęcone temu statkowi i związanym z nim tragicznym wydarzeniom, w którym można szczegółowo dowiedzieć się, jak do tego wszystkiego doszło...

Jest jednym z najciekawszych muzeów na świecie. Przerażający czy genialny?!

foto: laykni.com

W Muzeum Titanica w Branson w stanie Missouri znajduje się replika przedniej części statku w skali 1:2, umieszczona w małym basenie, co sprawia wrażenie, że statek znajduje się na morzu. Za wejście do muzeum służy kawałek góry lodowej, która uderzyła w burtę statku.

foto: laykni.com

Wewnątrz statku znajdują się repliki wielkich schodów, jadalni, kajut pierwszej i trzeciej klasy oraz około 400 przedmiotów znalezionych na zatopionym statku. Znajduje się tu również galeria, w której zwiedzający mogą spróbować samodzielnie poprowadzić statek będąc w kabinie kapitańskiej. Znajduje się tam na przykład pokój telegraficzny, z którego można wysłać sygnał SOS.

foto: laykni.com

foto: laykni.com

Brzmi to trochę przerażająco, ale każdy zwiedzający otrzymuje karteczkę z nazwiskiem pasażera „Titanica”. Zadaniem uczestników jest dotarcie do tablicy z nazwiskami wszystkich 2 208 pasażerów i sprawdzenie, czy żyją, czy nie.

foto: laykni.com

foto: laykni.com

Po muzeum przechadzają się postacie w mundurach oficerskich, pokojówki i oczywiście kapitan. Z ukrytych głośników słychać syreny, dzwonki i stłumione głosy, co tworzy atmosferę jak najbardziej zbliżoną do rzeczywistości.

foto: laykni.com

foto: laykni.com

W „Zatopionej sali” znajdują się nachylone pokłady, na których można stanąć, łodzie ratunkowe, na których można usiąść, oraz zbiornik z wodą morską o temperaturze -2,22 C, w którym można sprawdzić swoją sprawność fizyczną, zanurzając ręce. Nietrudno zgadnąć, dlaczego prawie wszyscy pasażerowie tak szybko zginęli w wodzie.

foto: laykni.com

Jak w każdym muzeum, jest tu także sklep z pamiątkami. Można kupić pamiątki związane z muzeum, np. zawieszki na bagaż „Titanica”.

foto: laykni.com

foto: laykni.com

Muzeum „Titanica” w Branson nie jest jedynym takim muzeum poświęconym tej katastrofie. Podobne muzeum znajduje się również w Pigeon Forge w stanie Tennessee. Właścicielem obu instytucji kultury jest John Joslin.

foto: laykni.com

Główne zdjęcie: laykni.com