John Fowles (1926-2005) - angielski pisarz, autor książek Kolekcjoner, Mag, Kochanica Francuza.

Po otrzymaniu doskonałego wykształcenia i porzuceniu kariery wojskowej prowadził samotny tryb życia. Bohaterowie książek Johna Fowlesa szukają swojego przeznaczenia, znajdują się na rozdrożu i walczą o wolność jednostki, tak jak ty i ja. Nie będzie więc zbyteczne zapoznanie się z najbardziej uderzającymi wnioskami prozaika.

O korzyściach dystansu

Był sam. Nikt nie pisał do niego listów. Nie przychodził z wizytą. Zupełnie samotny. Nigdy nie spotkałem szczęśliwszej osoby.

Filozof Seneka był przekonany, że należy trzymać się z daleka od ludzi, dopóki nie zarazi cię dekadenckim nastrojem, cynizmem, depresyjnym spojrzeniem na życie i złym gustem.

Friedrich Nietzsche był przekonany, że częsta komunikacja szybciej wyczerpuje dusze. Samotność, odosobnienie i dystans przynoszą znacznie więcej korzyści.

Ale nie każdy z nas jest w stanie żyć bez sąsiada. I nie chodzi tu tylko o miłość i przyjaźń, chodzi o socjalizację, o niemożność samodzielnego podejmowania decyzji, nie skupianie się na cudzej opinii, na prawach przyjętych w społeczeństwie.

Rozumiemy to tak: jeśli ktoś żyje bez względu na społeczeństwo, staje się czarną owcą i ekscentrykiem, ponieważ pozwala sobie na bycie sobą. Strasznie jest wypaść z tej równej formacji. Tymczasem 50% kontaktów z ludźmi jest niepożądanych dla naszej psychiki.

O opinii ludzi

W wieku 18 lat obchodzi cię, co ludzie o tobie myślą.

W wieku 40 lat nie obchodzi cię, co ludzie o tobie myślą.

W wieku 60 lat już wiesz, że nikt w ogóle o tobie nie myślał.

Takie wnioski wyciąga człowiek z wiekiem. Przykro jest przyznać, że potrzebujemy siebie nawzajem dla chwilowego zysku, że każdy z tych, którzy przysięgali miłość i wierność, dążył do osobistych celów i lub realizował naturalne instynkty. Ale jeśli uświadomimy sobie to w młodym wieku, można uniknąć wielu konfliktów, urazów i zdrad.

O kulcie wartości materialnych

Rzecz w końcu wchodzi w posiadanie swojego właściciela.

Cóż, nie ma tu o czym dyskutować: ludzie pogrążeni są w kredytach konsumpcyjnych i popadli w bankową niewolę, kierując się chęcią, by wyglądać lepiej niż są.

Ile istnieje rzeczy, bez których można żyć - wykrzyknął Sokrates. Wykrzyknąłem to samo, kiedy spacerowałem po centrum handlowym i zauważyłem, jak ludzie wynoszą z niego graty w niezmiernych ilościach.

O związkach i rozwodach

Kobiety uwielbiają być posłuszne, ale nie mogą tego znieść, gdy ich ofiary nie otrzymują uznania, na jakie zasługują. Mężczyźni nie wiedzą, jak docenić uważne kobiety.

Odwieczny dramat płci. Kobiety szukają perspektywy, mocnego ramienia, ale w końcu rozumieją, że muszą polegać na sobie. Mężczyźni nie doceniają tych, które są im oddane i gotowi gonić za nieuchwytnym pięknem.

Statystyki rozwodów są zdumiewające. Wygląda na to, że ludzie zapomnieli, jak żyć w małżeństwie, każdy potrzebuje wolności i niezależności, a kiedy tej wolności jest dużo, znowu chcesz, żeby ktoś silny wziął cię pod swoje skrzydła i rozwiązał wszystkie twoje problemy.

Infantylizm czy emancypacja? Czas pokaże.

O losie

Akceptując siebie takimi, jakimi jesteśmy, pozbawiamy się nadziei na stanie się tym, kim powinniśmy być.

Pisarze zachodni są pewni: człowiek jest kowalem własnego szczęścia. Działaj, w przeciwnym razie będziesz musiał zadowolić się tym, co masz. Przeciwnie, rosyjscy pisarze upierają się, że musimy kochać to, co jest, co jest dane, w przeciwnym razie może się to nie wydarzyć. Los nie kocha tych, którzy nie cieszą się z jej darów.

W każdym razie, czy ktoś tego chce, czy nie, zmienia się stopniowo, z roku na rok, czasem z własnej woli, a czasem pod jarzmem okoliczności. To prawda, że ​​niektórzy wyrastają ponad siebie, podczas gdy inni degradują.

Krzyk serca

Jestem zdesperowanay bo ludziom na tym świecie brakuje empatii, miłości, zdrowego rozsądku. Bo ktoś może spokojnie mówić o możliwości zrzucenia bomby atomowej, nie mówiąc już o wydaniu rozkazu jej zrzucenia.

Bo my, który nie jesteśmy obojętni, jesteśmy tylko garstką. Bo na świecie jest tyle okrucieństwa, podejrzeń i złośliwości. Ponieważ duże pieniądze mogą zmienić zupełnie normalnego człowieka w złego i okrutnego przestępcę.

Główne zdjęcie: tayni-mirozdaniya