Im ktoś jest mądrzejszy, tym mniej mówi?

Osoby, które mówią mniej niż inni, często spotykają się z brakiem zrozumienia ze strony otoczenia. Tak naprawdę prawie każdy z nas lubi słuchać ciekawych plotek i zwariowanych historii. Dzięki swoim nienagannym umiejętnościom komunikacyjnym „dusza towarzystwa” zawsze przyciąga uwagę publiczności. Natomiast małomówny człowiek znajduje się w najdalszym kąciku pokoju. Co on robi? Po prostu słucha innych?

W rzeczywistości taki człowiek posiada najbystrzejszy umysł ze wszystkich. Tak, trudno w to uwierzyć, ale to prawda.

Społeczeństwo jest przyzwyczajone do etykietowania osób małomównych jako naiwnych i łatwowiernych prostaków. Prawdopodobnie jednak nie doceniasz takiego człowieka, ponieważ za niezbyt pewną siebie osobą może kryć się osoba o wielkim intelekcie.

Oto 7 powodów, dla których małomówni ludzie są mądrzejsi i bardziej interesujący niż większość innych ludzi.

Są doskonałymi obserwatorami

Czas, który ekstrawertyk spędza na rozmowach towarzyskich i kontaktach z innymi, introwertyk wykorzystuje na obserwowanie otaczającego go świata. Są myślicielami, którzy wszystko analizują. Najpierw poznają ludzi i ich środowisko, zanim wyrobią sobie o nich opinię. Ich konserwatywny charakter daje im dużo czasu na obserwację, słuchanie i myślenie. Z tego powodu osoby te mówią mniej niż inni.

Cenią i akceptują opinie innych ludzi

Jeśli nie mówisz zbyt wiele, bądź dumny z tego, że ludzie cię lubią, bo przy tobie czują się ważni i potrzebni. Uważne słuchanie kogoś wymaga cierpliwości, więc wykorzystaj tę umiejętność, aby uzyskać jak najwięcej informacji. Poza zdobywaniem nowej wiedzy poszerzasz swój światopogląd i doskonalisz umiejętności komunikacyjne.

Są świadomi tego, co mówią

Nie lubią niewyraźnego mamrotania o uczuciach. Mówią do rzeczy, ponieważ inaczej nie potrafią. Wystarczy, że wypowiedzą jedną, ale wyraźną i istotną uwagę, aby Cię onieśmielić. Podejmują decyzje na podstawie własnych obserwacji i tego, co mają do powiedzenia inni. Uczą się na błędach ekstrawertyków, aby dokonywać lepszych wyborów dla siebie.

Najpierw myślą, a później odpowiadają

Tacy ludzie nigdy nie wyciągają pochopnych wniosków. Ich umysły pragną jak największej ilości informacji. Cisza daje mózgowi szansę na zastanowienie się. W ten sposób te osoby przygotowują się do odpowiedzi na wszelkie pytania (na które prawdopodobnie wcale nie będą musiały odpowiadać), co daje im świadomość istnienia różnorodnych punktów widzenia i opinii. Przygotowywanie się do rozmowy znaczy dla nich więcej niż jej prowadzenie.

Mają samodzielny sposób myślenia

Ponieważ życie społeczne introwertyków jest trudne do określenia jako niezwykłe, rzadko pojawiają się w społeczeństwie, co zmniejsza prawdopodobieństwo poddania się wpływom innych. Cenią swoją indywidualność. Pomaga to introwertykom chronić się przed przywiązaniem do ludzi i wywieranym przez nich wpływem.

Ciągle się uczą

Małomówni ludzie zawsze chętnie uczą się nowych rzeczy. To sprawia, że nie nudzą się poznaniem czegoś nowego. Nie znoszą plotek, i to nie dlatego, że są aspołeczne! Osoby te poświęcają czas na pisanie lub czytanie w celu poszerzenia horyzontów myślowych. Dzięki swojej wiedzy nie gadają głupot, urzekając ludzi fascynującymi rozmowami.

Dbają o siebie

Spędzanie czasu w samotności niż w towarzystwie daje im czas na poszukiwania duchowe i rozwój osobisty. Ma to pozytywny wpływ na ich zdrowie emocjonalne i psychiczne.

Kiedy zatem następnym razem zaczniesz oceniać introwertyka po jego wyglądzie, myśląc, że ta osoba nie jest zdolna do zwykłej komunikacji, zastanów się jeszcze raz, ponieważ przed tobą może znajdować się jedna z tych osób, które mają bystry umysł i inteligencję.

Główne zdjęcie: tayni-mirozdaniya