Kamienny dywan jest świetnym rozwiązaniem dla właścicieli domów: jest trwały, nadaje się do naprawy i nie jest narażony na działania promieniowania ultrafioletowego. Dzięki wodoodporności i elastyczności żywicy, powierzchnia wytrzymuje znaczne wahania temperatury. Powłoka jest łatwa do czyszczenia zwykłą szczotką lub za pomocą myjki wysokociśnieniowej. Czy nie jest to idealne rozwiązanie dla całego podwórka, poszczególnych obszarów lub ścieżek?
Do kamiennych dywanów stosuje się zwykle kamień naturalny lub sztuczny o niewielkich rozmiarach. Jeśli potrzebujesz wyłożyć niewielką powierzchnię, możesz kupić drobny żwir w każdym sklepie ogrodniczym. Drugim składnikiem jest żywica epoksydowa. Można ją również kupić w małych ilościach. Na 10 kg żwiru zużywa się 500 gramów przygotowanej żywicy.
Następnie składniki są dokładnie mieszane. Jeśli żwir jest zapylony, można go wcześniej umyć i wysuszyć.
Jeśli mieszanka ma być układana na powierzchni porowatej, dobrze jest ją wcześniej zagruntować tą samą żywicą. Następnie układa się żwir i starannie wyrównuje. Grubość dywanu to zazwyczaj 1-1,5 cm.
Następnie należy pozostawić powierzchnię do wyschnięcia na jeden dzień. Na koniec niektórzy fachowcy zalecają użycie wałka do nałożenia cienkiej warstwy żywicy na powierzchnię, aby zapewnić, że powierzchnia zostanie w 100% wodoodporna.
Można taki dywan także wykorzystać do pokrycia nie tylko powierzchni poziomych, ale także np. schodów.
Natomiast wykwalifikowani fachowcy potrafią nawet stworzyć elementy dekoracyjne z wykorzystaniem żwiru o różnych kolorach.
Główne zdjęcie: cpykami