W Rotterdam w nocy 2 listopada doszło do niezwykłej sytuacji, która zmusza do spojrzenia na sztukę na nowo. Rzeźba „Ogony wielorybów” zdołała zapobiec katastrofie pociągu i uchroniła go przed upadkiem z wysokości 8 metrów.
Pociąg zostawił ostatnich pasażerów na końcowej stacji i skierował się do zajezdni. Pociąg nie zdołał się jednak zatrzymać i przebił się przez ogrodzenie kolejowe i ruszył w kierunku końca torów. Sytuacja mogłaby się źle skończyć dla kierowcy, gdyby nie rzeźba. Pierwszy wagon pociągu wykoleił się, ale przed upadkiem uratowała go rzeźba w kształcie ogona wieloryba.
Fotograf Joey Bremer przybył na miejsce jako pierwszy i zdołał uchwycić na zdjęciu niespotykane szczęście
Jedyną osobą w pociągu był maszynista, który na szczęście nie odniósł obrażeń i zdołał bezpiecznie wydostać się na zewnątrz. Sam pociąg jest wciąż na ogonie wieloryba, nadając rzeźbie zupełnie nowe znaczenia. Usunięcie go z obiektu sztuki okazało się kłopotliwe.
„Ogon wieloryba” utrzymuje pierwszy wagon pociągu
W ciągu niespełna 24 godzin wiadomość rozeszła się po całym Internecie, gdzie ludzie nie tylko ekscytowali się tym, co się stało, ale także żartowali z tego.
Ktoś przypomniał sobie scenę ratowania pociągu ze Spider-Mana i uznał, że superbohater był w to zamieszany
Nie wiedziałem, że Spider-Man działa w Holandii. Jak miło z jego strony, że zapobiegł kolejnej tragedii!
Dziękuję, Spider-Manie!
Byli tacy, którzy myśleli, że architekt cofnął się w czasie przed stworzeniem rzeźby
Artysta wyraźnie potrafi podróżować w czasie! Sprawdziłbym inne jego dzieła, aby dowiedzieć się, jakie potencjalne katastrofy czekają nas w przyszłości.
- Ta rzeźba oprócz estetyki ma jeszcze jeden cel.
- Co to jest?
- Zobaczysz.
Nawiasem mówiąc, rzeźbiarzem ratującego życie obiektu sztuki jest znany holenderski architekt Maarten Struijs.
Przed swoją chwilą sławy, rzeźba „Ogon wieloryba” wyglądała tak
Specjaliści próbują usunąć wagon kolejowy z rzeźby bez jej uszkodzenia. Miejmy nadzieję, że nagle odkryty potencjał obiektu sztuki już nigdy się nie przyda, ale i tak warto zachować rzeźbę w należytej formie!
Główne zdjęcie: turba-urba.org