W Rotterdam w nocy 2 listopada doszło do niezwykłej sytuacji, która zmusza do spojrzenia na sztukę na nowo. Rzeźba „Ogony wielorybów” zdołała zapobiec katastrofie pociągu i uchroniła go przed upadkiem z wysokości 8 metrów.

Pociąg zostawił ostatnich pasażerów na końcowej stacji i skierował się do zajezdni. Pociąg nie zdołał się jednak zatrzymać i przebił się przez ogrodzenie kolejowe i ruszył w kierunku końca torów. Sytuacja mogłaby się źle skończyć dla kierowcy, gdyby nie rzeźba. Pierwszy wagon pociągu wykoleił się, ale przed upadkiem uratowała go rzeźba w kształcie ogona wieloryba.

Fotograf Joey Bremer przybył na miejsce jako pierwszy i zdołał uchwycić na zdjęciu niespotykane szczęście

foto: turba-urba.org

Jedyną osobą w pociągu był maszynista, który na szczęście nie odniósł obrażeń i zdołał bezpiecznie wydostać się na zewnątrz. Sam pociąg jest wciąż na ogonie wieloryba, nadając rzeźbie zupełnie nowe znaczenia. Usunięcie go z obiektu sztuki okazało się kłopotliwe.

Ogon wieloryba” utrzymuje pierwszy wagon pociągu

foto: turba-urba.org

W ciągu niespełna 24 godzin wiadomość rozeszła się po całym Internecie, gdzie ludzie nie tylko ekscytowali się tym, co się stało, ale także żartowali z tego.

Ktoś przypomniał sobie scenę ratowania pociągu ze Spider-Mana i uznał, że superbohater był w to zamieszany

Nie wiedziałem, że Spider-Man działa w Holandii. Jak miło z jego strony, że zapobiegł kolejnej tragedii!

Dziękuję, Spider-Manie!

Byli tacy, którzy myśleli, że architekt cofnął się w czasie przed stworzeniem rzeźby

Artysta wyraźnie potrafi podróżować w czasie! Sprawdziłbym inne jego dzieła, aby dowiedzieć się, jakie potencjalne katastrofy czekają nas w przyszłości.

- Ta rzeźba oprócz estetyki ma jeszcze jeden cel.

- Co to jest?

- Zobaczysz.

Nawiasem mówiąc, rzeźbiarzem ratującego życie obiektu sztuki jest znany holenderski architekt Maarten Struijs.

Przed swoją chwilą sławy, rzeźba „Ogon wieloryba” wyglądała tak

Specjaliści próbują usunąć wagon kolejowy z rzeźby bez jej uszkodzenia. Miejmy nadzieję, że nagle odkryty potencjał obiektu sztuki już nigdy się nie przyda, ale i tak warto zachować rzeźbę w należytej formie!

Główne zdjęcie: turba-urba.org