Jest taka przypowieść o dużej ilości węgla.

Jest taka przypowieść o dużej ilości węgla. Biedny człowiek błagał o pomoc siły wyższe. Poprosił, aby dali jemu i jego bogatemu sąsiadowi to samo na początek. Wtedy, gdyby nie wzbogacił się, zaakceptowałby to i nie narzekałby już nigdy więcej.

Błagania biedaka zostały wysłuchane. On i jego bogaty sąsiad byli traktowani na równi przez dokładnie jeden miesiąc, każdy miał dużą ilość węgla. Mogli robić z tym węglem co tylko chcieli.

Co zrobił biedny człowiek? Pracował dzień i noc, żeby wydobyć ten węgiel i go sprzedać. Tak, zarobił trochę pieniędzy. Zarobione pieniądze przeznaczył jednak na leczenie i jedzenie. Jego życie nie zmieniło się zatem wcale. Do końca miesiąca nie zdążył zużyć nawet połowy tego węgla. Do domu wrócił praktycznie nie mając nic.

Co zrobił bogaty człowiek? Pierwszego dnia sam wydobywał węgiel, sprzedawał go. Za zarobione pieniądze zatrudnił dwóch robotników do zbierania węgla. W związku z tym następnego dnia mógł sprzedać więcej węgla i zatrudnić czterech pracowników. Po kilku dniach zorganizował sprzedaż w ten sposób, że ludzie przychodzili do niego po węgiel, a wynajęci pracownicy zbierali węgiel. Bogaty człowiek został zdrowy. Do końca wyznaczonego miesiąca pozbył się prawie całej ilości węgla, zarobił niezłe pieniądze i zainwestował je w dwa inne biznesy.

Oczywiście, niektórzy powiedzą, że bogaty człowiek był naciągaczem, złodziejem i wykorzystywał pracę innych ludzi, podczas gdy biedny człowiek robił wszystko uczciwie. Ale w tej historii nie ma nikogo, kto zrobiłby coś wbrew swojej woli. Biedak wydobywał węgiel z ostatnich sił. Najemni robotnicy chętnie poszli do bogatego człowieka, by pracować dla niego za dobre pieniądze.

Tego głównie uczy nas ta przypowieść:

1) Każdy sam dokonuje wyboru, czy chce być bogaty czy biedny

Sam decyduje o tym, co mu wolno, do czego ma prawo, czego jest wart. Decydować, szukać opcji i działać - innego sposobu nie ma.

2) Warunki startu mogą odgrywać ważną rolę, ale wciąż nie są najważniejsze

Niektórzy ludzie mają szczęście urodzić się w zamożnej rodzinie, niektórzy nie. W każdym razie ktoś zdeterminowany, pewny dobrego wyniku i nie leniwy szybko zrekompensuje słabe warunki startu.

3) Jeśli ktoś chce zmian, musi zmienić swój sposób myślenia i podejście

Należy spojrzeć na to z innej perspektywy, dostrzec więcej alternatyw. I wreszcie zacząć działać inaczej. Logicznie rzecz biorąc, jeśli twoje stare taktyki nie działają, musisz wybrać nowe.

Główne zdjęcie: storyfox