Jak rozpoznać, że wychowała cię toksyczna matka

Toksyczne relacje mają wpływ na ludzi w każdym wieku. Ale najgłębiej zakorzeniona trauma może pochodzić z dzieciństwa - od toksycznych rodziców, najczęściej matki. Jak przepracować uraz psychiczny? Kroki, które musisz podjąć na drodze do wolności, zostały wyjaśnione w tym artykule. Jak rozpoznać, że zostałaś wychowana przez „toksyczną” matkę?

Jeśli nie przepracujesz traum z dzieciństwa, negatywny „ślad” po nich może utrzymywać się przez całe życie. Jeśli czujesz, że nadszedł czas na zmiany, to zacznij działać w tym kierunku.

Jak rozpoznać, że zostałaś wychowana przez „toksyczną” matkę?

Zdarza się, że matki zbyt surowo traktują swoje dzieci. One mają negatywne wspomnienia, które mają przez całe życie, często uniemożliwiając im budowanie zdrowych, harmonijnych relacji z innymi ludźmi. Przyjrzyjmy się niektórym oznakom, które pomagają zidentyfikować problem.

1. Twoje wspomnienia z dzieciństwa wywołują negatywne emocje

Jeśli myślenie o matce sprawia, że czujesz niepokój, irytację lub lęk, to z pewnością jest pewien problem. Czy zdarza Ci się zazdrościć tym, którzy mają dobre relacje z rodzicami?

Uważasz, że już dawno wybaczyłaś matce i próbujesz znaleźć wady w sobie? Najprawdopodobniej po prostu próbujesz stłumić negatywne emocje, myśląc, że jesteś trudnym dzieckiem i wierząc, że matka wychowała cię tak jak potrafiła, bo miała wiele innych problemów. Takie myśli nie leczą Twojej traumy, po prostu pomagają Ci zamknąć oczy na rzeczywistość.

2. Na konflikt reagujesz posłuszeństwem lub agresją

Dzieci wychowywane przez toksycznych rodziców często wybierają różne metody radzenia sobie z konfliktem. Jeśli starasz się za wszelką cenę uniknąć konfliktu, twój duch jest złamany. Jesteś skłonna zaniedbać siebie i starasz się nie stawać w obronie innych. Jeśli twój duch nie jest złamany, prawdopodobnie nauczyłaś się przyjmować bierną postawę w konflikcie, ale jesteś gotowa być agresywna, gdy to konieczne, aby nikt inny nie mógł cię skrzywdzić.

3. Przywiązanie, które starannie ukrywasz

Miłość toksycznych matek jest często warunkowa, jej przejawy zależą od zachowania dziecka. Ale czasem matka nie okazuje uczuć, nawet jeśli dziecku coś się udaje. W efekcie niektóre dzieci starają się zdobyć aprobatę wszelkimi sposobami, inne zaś całkowicie unikają kontaktu z bliskimi. W każdym razie dzieci dochodzą do przekonania, że miłość jest towarem deficytowym i jako dorośli będą mieli trudności z przyjęciem bezinteresownej miłości od innych.

Wydaje się przecież, że „bajka” może się skończyć w każdej chwili, a te wahania emocjonalne przeszkadzają w budowaniu zdrowych relacji z partnerami - ludzie zaczynają albo ukrywać swoje przywiązanie, albo obwiniać partnera o byle co.

4. Lubisz współzależne relacje

Relacja ta zachodzi między partnerem pasywnym a aktywnym. Oboje są od siebie emocjonalnie zależni. Jeden musi wszystko otrzymać, drugi musi wszystko dać. W rodzinach toksycznych aktywnym partnerem jest matka, która dba o to, aby dziecko cały czas jej potrzebowało, co zaburza zdrowy rozwój dziecka. Z powodu takiego wychowania dzieci stają się współuzależnione i w zależności od osobowości matki mogą stać się aktywnym lub pasywnym partnerem.

5. Krytykujesz wszystkich, w tym siebie

Toksyczne matki zawsze krytykują swoje dzieci. Psychologowie twierdzą, że każdy ma wewnętrzny głos i należy on do jednego z rodziców. Dzieci toksycznych matek, które stale słyszą krytykę, nawet w dorosłym życiu boją się popełnić błąd i ciągle siebie krytykują. Wpływa to na poczucie własnej wartości, prowadzi do kryzysu emocjonalnego i zwiększonych wymagań wobec otoczenia.

Pamiętaj, że możesz wszystko zmienić! Skoncentruj się na swoich emocjach, naucz się je kontrolować i uświadom sobie, że nie możesz w żaden sposób wpływać na innych ludzi. Zaakceptuj innych ze wszystkimi ich mocnymi i słabymi stronami, a przede wszystkim zacznij cenić, szanować i kochać siebie.

Główne zdjęcie: womanhappiness