Potrzebuje zaledwie 11 dni, aby wykonać pełny obrót wokół swojej gwiazdy.

Międzynarodowy zespół naukowców kierowany przez badaczy z Uniwersytetu w Montrealu ogłosił odkrycie egzoplanety TOI-1452 b, która krąży wokół gwiazdy w układzie podwójnym TOI-1452 w kierunku konstelacji Smoka. Według danych z teleskopu kosmicznego TESS, całą jej powierzchnię pokrywa woda, stanowiąca 22-30% jej całkowitej masy.

Dla porównania, ocean światowy pokrywa 70% powierzchni naszej planety, ale stanowi zaledwie 1% jej masy. Według naukowców TOI-1452 b jest około 70% większa i prawie pięć razy cięższa od Ziemi. Jednocześnie topografia egzoplanety jest również skalista.

TOI-1452b znajduje się w bardzo korzystnym położeniu: nie za blisko i nie za daleko od swojej gwiazdy. Dzięki temu jego woda zachowuje stan ciekły.

Egzoplaneta krąży wokół gwiazdy w układzie podwójnym TOI-1452 w pełnym cyklu rocznym trwającym 11,1 dnia. Oddalona jest o 97 jednostek astronomicznych, czyli około 2,5 raza więcej niż odległość między Słońcem a Plutonem. Natomiast od Ziemi dzieli ją około 100 lat świetlnych.

Source: youtube.com

Astronomowie uważają, że to znalezisko byłoby idealnym kandydatem do obserwacji za pomocą teleskopu Jamesa Webba. Po pierwsze, TOI-1452 b jest jedną z niewielu planet o umiarkowanym klimacie i systemie oceanicznym. Po drugie, jest stosunkowo blisko Ziemi, więc naukowcy mają wiele okazji do szczegółowego badania jej atmosfery.

Główne zdjęcie: lifehacker