Każda gospodyni chce, aby przetwory z jagód i owoców nie psuły się. Zdarza się jednak, że na powierzchni przetworów pojawia się pleśń, która psuje ich smak i wygląd oraz prowadzi do zatrucia. Pojawienie się pleśni świadczy o popełnieniu błędu podczas procesu gotowania.

Za mało cukru

Pierwszym powodem podawanym przez doświadczone gospodynie domowe jest zbyt mała ilość cukru. Działa jako konserwant, dzięki czemu może być długo przechowywany bez utraty wartości odżywczych, nawet pod pokrywką.

Zalecany stosunek owoców lub jagód do cukru to 1:1.

W niektórych przepisach na każdy kilogram masy przypada nawet 2 kg cukru. Aby uniknąć zepsucia przetworów, warto stosować sprawdzone techniki i przestrzegać dokładnych proporcji.

Wilgotne pomieszczenie do przechowywania

Zbyt wilgotne miejsce do przechowywania wszystko potrafi zepsuć. Kondensat, który zbiera się na ściankach szklanego pojemnika, może dostać się do środka, zwłaszcza jeśli pokrywka nie jest wystarczająco szczelnie zamknięta.

Zalecane miejsca do długotrwałego przechowywania przetworów to suche, ciemne i chłodne pomieszczenia.

Gwałtowne zmiany temperatury

Do skraplania dochodzi również przy gwałtownych zmianach temperatury w spiżarni. Sprzyja to powstawaniu pleśni.

Do tego słoiki mogą pękać. W tworzących się szczelinach może zbierać się brud i bakterie. Dlatego też wskazane jest utrzymanie tego samego poziomu temperatury w pomieszczeniach przeznaczonych do przechowywania.

Niewłaściwa pasteryzacja

Pasteryzacja jest niezbędna w przypadku słoików, w których będzie przechowywany dżem. Jeśli są źle umyte i nie wyparzone, średni termin przydatności do spożycia wynosi 3-6 miesięcy.

Później zaczynają się aktywnie rozmnażać różne bakterie.

Wyparzanie w wysokiej temperaturze pozwala zlikwidować bakterie na ściankach. Wyparzone słoiki zawierają minimalną liczbę bakterii, co zwiększa termin przydatności.

Niewłaściwa obróbka owoców

Bakterie i grzyby dostają się wraz z jagodami i owocami.

Jeśli nie są gotowane tak długo jak powinny, może spowodować to zepsucie się składników. Gotowanie w wysokiej temperaturze przez odpowiednio długi czas zapewnia doskonałą ochronę żywności.

Garnki aluminiowe

Ogromne znaczenie mają naczynia, w których przechowywane są owoce, cukier i inne składniki.

Aluminium powoduje utlenianie i uwalnianie kwasów, które mają negatywny wpływ na zawartość. Z tego powodu do żywności dostają się szkodliwe substancje, ale i tak nie należy ryzykować. Lepszym wyborem jest naczynie wykonane z emalii lub stali nierdzewnej.

Powietrze

Powietrze znajdujące się pod pokrywkami powoduje psucie się wyrobów. Należy zwrócić uwagę na cały proces.

W przypadku zastosowania twist-off należy dokręcić mocniej. Jeśli ciągle się przekręca, lepiej wymienić na inny.

Wilgotne słoiki

Wewnątrz słoika może tworzyć się wilgoć, jeśli jest on zamykany, gdy zawartość jeszcze nie zdążyła ostygnąć. Między zawartością a pokrywą będzie się tworzyć kondensat. Z tego powodu pozostaw pojemnik do ostygnięcia na jakiś czas.

Główne zdjęcie: ujut-v-dome