Są pewne frazy, które mają wpływ na nasz mózg. Stanowią one swoisty szyfr dla niepodejmowania działań, dając do zrozumienia, że nie musimy już myśleć, szukać rozwiązań.

Niestety, dość często używamy tych wyrażeń, nie zdając sobie sprawy, jak bardzo są niebezpieczne. Neuropsycholodzy jednak przestrzegają: musimy pozbyć się tego nawyku. Podpowiemy, co to za frazy.

FRAZA 1. „Mam słabe zdrowie”.

Pamiętaj, że nie ma czegoś takiego jak zdrowy człowiek. Nie chodzi o to, ile masz siły, ale jak ją wykorzystujesz. Pewien człowiek, który ma tylko jedną rękę, jest świetnym golfistą i mówi: „Jedna ręka plus właściwe nastawienie to znacznie więcej niż dwie ręce plus złe nastawienie”.

Jeśli czujesz, że masz bardzo słabe zdrowie, naucz się najpierw kontrolować swoje emocje. Jak pisze dr Schindler w książce „How to Live 365 Days a Year”, trzy z czterech łóżek szpitalnych zajmują dziś osoby cierpiące na zaburzenia emocjonalne.

FRAZA 2: „Nie mam wystarczająco dużo rozumu”.

Jeśli czujesz, że nie jesteś wystarczająco inteligentny, weź pod uwagę, że twój styl myślenia jest znacznie ważniejszy niż twoje IQ. Innymi słowy, nie liczy się sam poziom inteligencji, ale to, jak skutecznie ją wykorzystujesz. Umiejętność wytrwałej i sumiennej pracy nad każdym zadaniem, nawet najbardziej prozaicznym, jest warta znacznie więcej niż leniwy mózg z wielkim potencjałem.

W obliczu nowego wyzwania zastanów się, jakie Twoje najsilniejsze cechy pomogą Ci w tym. Zawsze można znaleźć sposób. I dla każdego będzie on inny. Zaufaj sobie i staraj się patrzeć na świat pozytywnie, bo o 90% sukcesu decyduje Twoje nastawienie psychiczne.

FRAZA 3: „Jestem za stary (młody)”.

Wymówki są używane przez tysiące ludzi w każdym wieku, aby usprawiedliwić siebie. Ale w życiu jest wiele przykładów osób, które osiągnęły sukces, zaczynając działać w nieco starszym wieku. Na przykład słynna amerykańska artystka Anna Mary Robertson Moses zaczęła malować w wieku 70 lat, gdy pochowała swojego męża. Dziesięć lat później miała swoją pierwszą wystawę. W wieku 90 lat zarobiła przez zaledwie jeden rok więcej pieniędzy niż przez całe swoje życie. Uwaga: karierę rozpoczęła w wieku 70 lat.

Jeśli uważasz, że jesteś w „nieodpowiednim wieku”, policz ile owocnych lat masz przed sobą. Jeśli masz 30 lat, masz przed sobą 80% swojego życia; jeśli masz 50 lat, masz 40%. Aż 40%, to naprawdę dużo! Pamiętaj, że nigdy nie jest za wcześnie ani za późno, aby zacząć robić to, co lubisz.

FRAZA 4. „Nie mam szczęścia”.

Szczęście nie jest dziełem przypadku. Jeśli przyjrzeć się bliżej każdemu „szczęściu”, zawsze można dostrzec przygotowanie, planowanie i pewien sposób myślenia, który doprowadził daną osobę do sukcesu. Rozwijaj cechy potrzebne do wygrywania, zachowuj się jak zwycięzca, a wkrótce osiągniesz szczęście.

Na podstawie książki Davida Schwartza „Magia myślenia na wielką skalę”.

Główne zdjęcie: lavender.land