Intuicja zawsze była traktowana niejednoznacznie. To, czego nie można dotknąć i czego nie da się wyjaśnić naukowo, wywołuje raczej mieszane emocje, od sceptycyzmu po zachwyt. Niektórzy zaprzeczają jej istnieniu, a inni uważają, że to przemyślany plan działania oraz szczęście.

Załóżmy, że intuicja istnieje i spróbujmy zrozumieć, kiedy należy, a kiedy nie należy się nią kierować.

Niektórzy mylą intuicję ze strachem. Po prostu się boją, więc mówią: „Moja intuicja podpowiada mi, żeby tego nie robić”. W wielu przypadkach taka osoba po prostu się boi lub ma niewystarczające informacje. Dlatego taka niewiedza jest przedstawiana jako intuicja.

Jak widzimy, niezwykle trudno jest odróżnić intuicję od innych emocji i powinniśmy zadbać o to, by przynajmniej w jakiś sposób stała się ona bardziej widoczna i namacalna.

Intuicja znajduje się na czterech płaszczyznach, więc weźmy pod uwagę każdą z nich osobno.

Zaufanie

Jeśli czujesz, że nie możesz zaufać danej osobie, to prawdopodobnie jest to właściwe uczucie. To nie jest tylko kwestia intuicji, ludzki mózg odczytuje informacje o rozmówcy, jego zachowaniu i gestach. Jeśli nie masz możliwości zobaczenia osoby osobiście, wtedy włącza się w pełni szósty zmysł.

Bardzo ważne jest, aby być świadomym tego, co przemawia do Ciebie w środku - intuicja, strach, wątpliwości czy doświadczenia z przeszłości. Kiedy zrozumiesz, z jakim uczuciem masz do czynienia, przechodzisz na kolejny poziom. Intuicja zakłada wiarę i przewidywanie.

Jeśli masz świetne doświadczenia z ludźmi i czerpiesz korzyści ze spotkań, niezwykle rzadko zawodzą Cię ludzi, to zrób to, co robiłeś wcześniej, zaufaj sobie i im.

Jeśli potrafią w łatwy sposób Cię okłamać nawet gdy uważasz, że ta osoba jest dobra, to przestań słuchać siebie. Przynajmniej na jakiś czas, dopóki nie zdobędziesz wprawy w posługiwaniu się intuicją i nie będziesz w stanie zrozumieć wiele o danej osobie w kilka sekund.

Czytaj książki o psychologii społecznej, obserwuj ludzi i staraj się zrozumieć, dlaczego ich lubisz, a dlaczego nie. Rozwijaj empatię i inteligencję społeczną.

Rada jest więc dość prosta: zapisz na kartce nazwy tych sfer, w których dobrze sobie radzisz i kieruj się intuicją. We wszystkich innych dziedzinach trzeba być bardzo ostrożnym i dokładnie analizować wszelkie informacje. Kiedy coś Cię ekscytuje, masz większe szanse na podjęcie właściwych decyzji i odniesienie sukcesu.

Działanie

Intuicja rozwija się lepiej po działaniach i decyzjach niż przed nimi. Podejmuj więc decyzje i działaj słuchając swojego szóstego zmysłu, a nie krytykując wszystko i nie robiąc zupełnie nic. Zrób pierwszy krok i zobacz, co się stanie.

Jeśli zaczynasz swoją drogę w biznesie, możesz nie mieć absolutnie żadnej intuicji w tej dziedzinie. Spróbuj, popełniaj błędy i zobacz, czego cię to nauczy. Wiele osób nigdy nie rozpoczyna działalności gospodarczej tylko dlatego, że ma znajomych, którzy stracili dużo pieniędzy i zbankrutowali. Nie myślą o tych, którym się udało. W tym przypadku kierują się jedynie strachem.

Spróbuj więc zrobić kilka kroków w biznesie, zbadaj daną sferę, zainteresuj się nią. Jeśli jesteś zadowolony ze swojego sukcesu, zrób jeszcze kilka kroków. Intuicja pojawi się później, bo ona ma już jakieś podstawy, nie jest przypuszczeniem i uprzedzeniem.

Wiara

O dziwo, mając wiarę w siebie, w ludzi lub we wszechświat, człowiek może zrobić znacznie więcej, niż gdyby podchodził do wszystkiego z rezerwą i ostrożnością. Cokolwiek robisz, musisz mieć wiarę w siebie i w to, że robisz to, co należy i możesz pomóc ludziom.

Wiara może być ślepa, ale w naszym przypadku bardzo ważne jest szukanie potwierdzenia. Jeśli wierzysz w swoją twórczość lub swój biznes, czytaj historie ludzi, którzy odnieśli w tych dziedzinach wielki sukces. Najlepiej jednak spotkać się z nimi osobiście.

Wiara w ludzi prowadzi do tego, że przestajesz się bać nowych znajomości i uczysz się z nimi współpracować. Nawet jeśli kiedykolwiek się zawiedziesz, nie trać wiary. Czasami nawet zła osoba jest w stanie zrobić dobre rzeczy, jeśli się jej wierzy i ufa.

Pierwsza myśl

Jest to najtrudniejszy krok, ponieważ ludzie są tak przyzwyczajeni do kwestionowania wszystkiego, że właśnie ta pierwsza myśl odzywa się tak cicho w środku, że może nie zostać zauważona. Zadaj sobie bezpośrednie pytanie i posłuchaj pierwszej odpowiedzi. Nie oznacza to, że jest to poprawne, ale dzięki praktyce nauczysz się rozumieć, czy jest to myślenie intuicyjne czy krytyczne.

Na początku może pojawić się w Twojej głowie kilka myśli i trudno Ci będzie stwierdzić, która z nich przyszła jako pierwsza. Wtedy zapisz wszystkie swoje myśli na kartce i przeczytaj każdą z nich osobno. Ta, która będzie „najgłośniejsza”, prawdopodobnie jest myślą intuicyjną.

Intuicja jest zawsze pierwszą myślą. Jeśli po godzinach rozważań podjąłeś właściwą decyzję, to znaczy, że przeanalizowałeś wszystkie możliwości i na tej podstawie zdecydowałeś, co zrobić.

Oba podejścia są dobre i można je ze sobą łączyć. Kiedy masz mało czasu i musisz zdecydować od razu, na ratunek przychodzi intuicja. Jeśli masz znacznie więcej czasu, możesz pozwolić sobie na analizę i planowanie swoich działań i decyzji.

Ćwicz rozwijanie swojej intuicji, a wraz z doświadczeniem będzie Ci ona pomagać o wiele częściej.

Główne zdjęcie: kakao.im