„Dla mnie jest już za późno”. Ileż to razy słyszałam te słowa w swoim gabinecie. Zresztą nie tylko tam. Słyszałam to od kobiet. I nigdy od mężczyzn. „Dla mnie jest za późno na studia, przecież nie wypada iść na uczelnię mając 35 lat?”, „Dla mnie jest za późno, żeby myśleć o miłości, przecież mam 50 lat”, „Umawiam się z mężczyzną o sześć lat młodszym ode mnie, ale nie czuję się komfortowo - co ludzie powiedzą, przecież jestem od niego starsza”.

Wiek. Z jakiegoś powodu zawsze mówimy – „jest za późno” lub „jest za wcześnie”, albo wiek jest starannie ukrywany. Żeby nikt nie mógł określić, co jest za wcześnie, a co za późno.

Z jakiegoś powodu w naszym społeczeństwie nie istnieje pojęcie „we właściwej chwili”. Wszystko, co nam się przydarza, jest „we właściwej chwili”, ponieważ dzieje się dokładnie wtedy, gdy jesteśmy na to gotowi. Dla niektórych ludzi miłość przychodzi po pięćdziesiątce, po prostu dlatego, że wcześniej nie było czasu na miłość.

Niektórzy nie mieli czasu na studia w wieku dwudziestu lat, ponieważ zdecydowali się na rodzinę i dziecko, ale w wieku trzydziestu pięciu lat dysponują wolnym czasem i energią.

Albo w wieku osiemnastu lat kobieta nie zakładała krótkich sukienek, ponieważ uważała, że jest gruba i brzydka, a po czterdziestce nagle odkryła szczupłe, długie nogi i chce się nimi pochwalić.

Ale wtedy kobieta, która w końcu dostała to, czego pragnęła, słyszy „późno”, „już ten wiek”. Skąd to się bierze? Zobaczmy. „50-letnia Janet Jackson jest w ciąży. Przytyła 43 kg i ukrywa to pod muzułmańskimi ubraniami”.

Ależ to okropne - stara, gruba i zaszła w ciążę. Co ma zrobić kobieta, która zajdzie w ciążę w wieku 40, 45 lub 48 lat? Dokonać aborcji? Tylko dlatego, że społeczeństwo uważa ją za zbyt starą na urodzenie dziecka i straszy ją groźnymi chorobami?

Dlaczego nikt nie cieszy się i nie mówi „super, będziesz miała zdrowe dziecko”? Przecież są duże postępy w medycynie.

„47-letnia Jennifer Lopez ma romans z młodszym o 17 lat muzykiem. Ponadto pojawiła się na ceremonii Grammy w seksownej kreacji”. Jest stara, ale szczęśliwa, ma też młodego kochanka. Co z tego, że J.Lo, w wieku 47 lat, wygląda lepiej od wielu innych dziewczyn w wieku 20 lat? Piękna, bogata kobieta.

„Uma Thurman, która ma 45 lat, pokazała swój cellulit, ale nie przeszkadza jej to w nowym związku”. „Gwyneth Paltrow w wieku 41 lat wygląda świetnie nawet w bikini”. „Demi Moore również nosi bikini w wieku 54 lat”. Przepraszam, w co się trzeba ubierać idąc na plażę, jeśli nie w bikini? Matka trójki dzieci nie może mieć rozstępów i cellulitu?

Dlaczego 45 letni mężczyzna z ogromnym brzuchem, który przychodzi na plażę w dziwnych białych kąpielówkach w czerwone serduszka, nie przejmuje się tym, że jest wcześniej, później lub w ogóle niestosownie? Albo ten siwowłosy staruszek pokazujący swój tyłek w stringach?

Powiedzcie mi, kiedy nie jest za późno, żeby kobieta mogła zajść w ciążę, zakładać prześwitującą sukienkę? Czy nie jest za późno na miłość, naukę, karierę? Jeśli chodzi o cellulit - kiedy można go mieć? Czy wiek definiuje siłę i możliwości? Skąd zatem tak różne podejście do wieku mężczyzny?

Dlaczego do mężczyzny, który się ożenił i został ojcem w wieku 48 lat, wszyscy mówią: „Dobra robota”?. Chociaż średnia długość życia mężczyzn jest niższa niż w przypadku kobiet.

Życie jest zbyt krótkie. Pomimo tego, że w średniowieczu mało kto dożywał 30 lat, to obecnie ludzie dożywają 70, 80 i 100 lat. Od współczesnej kobiety społeczeństwo oczekuje, że będzie wykształcona, zadbana, odniesie sukces zawodowy, będzie miała swoje zainteresowania, najlepiej dwa. Będzie uprawiać sport.

Dbać o dom, wychowywać kilka idealnych dzieci i nie zapominać o mężu. Gotować najsmaczniejsze i najzdrowsze posiłki. Nie mieć cellulitu. Zapomni o zmęczeniu. Zęby są białe, skóra pełna blasku, włosy są błyszczące. Będzie miała styl. Czy o czymś zapomniałam?

Urocze kobiety, nie przejmujcie się tym wszystkim.

Decydujcie się na dzieci, kochajcie, zakładajcie krótkie sukienki, uczcie się chińskiego, wychodźcie za mąż za mężczyznę o 10 lat młodszego od siebie lub wcale. Decydujcie się na skoki ze spadochronem, makramę, albo zostańcie ambasadorką dobrej woli ONZ. Tylko ty wiesz, jak wielkie są twoje moce i pragnienia.

Główne zdjęcie: lavender.land