Ostatnio nowoczesne technologie znacznie ułatwiły przyrodnikom badanie dzikich zwierząt. Jedna z nowych technik nadzoru polega na wykorzystaniu robotów szpiegowskich. Wyglądają jak zwierzęta, potrafią wykonywać charakterystyczne ruchy i wydawać określone dźwięki. Biolodzy mogą nadać im zapach, aby prawdziwe zwierzęta przyjęły robota do swojej grupy. Kamera umieszczona w szpiegu pozwala dokładniej obserwować zwierzęta oraz oceniać ich zwyczaje i cechy, niż zrobiliby to ludzie. BBC Earth tworzy interesujące filmy z udziałem szpiegów. Poniższy film nie jest wyjątkiem i opowiada o konfrontacji surykatek z kobrą szpiegiem.
„To największa surykatka, jaką grupa kiedykolwiek widziała i dlatego wymaga poważnych badań” - komentuje spiker, gdy w grupie pojawił się szpieg. - Nadałem mu zapach, żeby pachniał tak jak grupa, dlatego wszystkie surykatki stwierdziły się, że jest to jedno z nich i zaakceptowały ją. Każdego dnia jedna z surykatek zgłasza się na ochotnika do opieki nad maluchami, dzięki czemu matki mogą wykonywać różne obowiązki, w tym pilnować terenu. Potrzebna do tego pełna koncentracja, łatwo jest stracić koordynację i upaść, jeśli znajdziesz się w nieodpowiednim miejscu. Czasami surykatki stoją ramię w ramię, aby obserwować więcej. Bycie wartownikiem jest ryzykownym zajęciem, ponieważ są łatwym łupem drapieżników. Jeśli w stadzie jest dużo młodych, surykatki są gotowe na większe ryzyko, wspinając się wyżej niż zwykle. Dzięki temu mogą zobaczyć drapieżniki, zanim one podejdą blisko, chociaż mogą stać się ofiarami ptaków drapieżnych. "
„Wartownik surykatki zauważył kobrę. Ale nie jest to zwykły wąż, to szpieg. Strażniczka, nie martwiąc się o swoje bezpieczeństwo, jest gotowa stanąć twarzą w twarz z wężem - mówi komentator, gdy zwierzę zbliża się do kobry i zaczyna syczeć na zwierzę, jak na prawdziwy wąż. - Kobra zachowuje się tak jakby była żywą istotą. Dzielnie broniąc kolonii i nie myśląc o sobie, surykatka krąży wokół kobry. Jej celem jest niepokojenie gada, dopóki nie opuści on kolonii. Ale szpieg nie wycofuje się. Wtedy surykatka wzywa posiłki. Kolonia surykatek to bractwo gotowe do pomocy w każdej chwili ”.
„Posuwający się prąd surykatek zmierza w stronę kobry szpiega. Zachowują się wojowniczo, liczą na szczęście i jeżąc ogony jako znak ostrzeżenia. Prawdziwa kobra to wielkie zagrożenie, należy uważać na jej ukąszenie. Dlatego surykatki cofają się z każdym sykiem i pochyleniem głowy szpiega. Nagle jedna z surykatek poczuła że wąż nie wygląda prawdziwie. Kobra poruszała się jak prawdziwy gad, ale nie próbowała uciekać, jak to robią zwykle kobry. Kobra została zdemaskowana i uznana przez kolonię za nieszkodliwą. Dlatego surykatki wróciły do swojej ulubionej rozrywki - relaksu w gronie przyjaciół ”- kończy opowiadanie.
Source: youtube.com
Główne zdjęcie: travelask.ru