Umiejętność powiedzenia „nie” w odpowiedniej sytuacji to prawdziwy talent. Jest to umiejętność, która pozwala nie urazić osoby, której mówimy „nie”, a jednocześnie zadbać o własne interesy. Wystarczy zapamiętać kilka prostych sposobów na to, jak właściwie powiedzieć „nie”.

Metoda nr 1: Sprawdzić pod kątem swoich przekonań

Po pierwsze, nie musisz od razu mówić „nie” lub „tak”. Daj sobie czas, aby zorientować się w sytuacji, ocenić ją i sprawdzić pod kątem swoich przekonań. Jeśli mówiąc „nie” te przekonania zostaną zmienione, to spodziewaj się wyrzutów sumienia, nieprzespanych nocy i nie tylko. Aby uniknąć tego należy przeanalizować sytuację i dopiero wtedy dać odpowiedź. Owszem, nie jest to szybki proces, ale daje odpowiedni efekt.

Metoda nr 2: Nie pozwól, by dystans się skrócił

Każdy wie, że po przeprowadzonej w sklepie rozmowie ze sprzedawcą trudno odmówić zakupu, nawet jeśli dana rzecz nie jest nam potrzebna. Dlatego też, nie planując wcześniej zakupu czegokolwiek, należy natychmiast trzymać się na dystans i być uprzejmym. W tym przypadku można powiedzieć, np.:

  • przepraszam, ale nie;

  • dziękuję, nie trzeba;

  • dziękuję, nie interesuje mnie to.

To dotyczy sytuacji, gdy dochodzi do kontaktu z osobą, której nie znasz.

Metoda nr 3. Komunikacja

Ta metoda ma zastosowanie w komunikacji ze znajomą osobę. Dzięki temu odmowa nie obrazi rozmówcy, lecz będzie zrozumiana. Tak naprawdę jest to dialog, który przygotowuje drugą osobę do przyjęcia odmowy. W tym przypadku właściwe jest następujące sformułowanie:

  • czy dobrze rozumiem: oczekujesz ode mnie...

  • nalegasz, żeby...

  • nie rezygnujesz ze swojej opinii na temat...

Nie przedłużaj jednak takiego dialogu - osoba może w międzyczasie znaleźć pewne argumenty i wymusić odpowiedź na pytanie w pożądany przez siebie sposób.

Metoda nr 4. Potwierdź swoją odmowę niewerbalnie

Istnieje wiele sposobów na powiedzenie „nie”: jest bezpośrednia odmowa, albo z odrobiną wątpliwości, a czasem tylko gest lub wyraz twarzy świadczący o tym, że się nie zgadzamy. To ułatwia możliwość stosowania intonacji, różnorodnych gestów, mimiki jako uzupełnienie do tego, co mówimy.

Często wystarczą mocno zaciśnięte wargi, aby rozmówca wiedział, że nie zmienisz swojego poglądu. Jeśli jednak rozmówca nie potrafi tego zrozumieć, warto dodać „nie”:

  • wystarczy, ale nie;

  • powiedziałem, że nie;

  • dość tego, nie;

  • mam już tego dość.

Takie sformułowania (w połączeniu z gestami, intonacją czy mimiką twarzy) powodują zakończenie każdej rozmowy. Jest to szczególnie przydatne, gdy rozmówca nie chce przyjąć odmowy i nadal upiera się przy swoim.

Główne zdjęcie: turba-urba.org