Witam ponownie, mój drogi przyjacielu, miłośniku niezwykłych podwodnych kreatur i ryb akwariowych.
Podwodny świat skrywa wiele sekretów i tajemnic. Czasami ujawniają je nam wody oceanów świata. Niesamowitego znaleziska dokonali australijscy rybacy, którzy po raz kolejny próbowali wybrać miejsce do połowu.
Jadąc na poszukiwanie łowiska, w oddali zauważyli dużą kłodę. Ale kiedy podeszli bliżej, zobaczyli, że to nie była kłoda, a bardzo rzadka ryba wyrzucona na brzeg.
Ta rzadka ryba to ryba samogłów, lub jak nazywa ją ichtiologia mola mola. Niektórzy nazywają ją ryba-księżyc, ale jakkolwiek ją nazwiesz, nie przestanie być największą i najcięższą żywą rybą kostną.
Ten olbrzym, mający ponad 3,1 m długości i 4,3 m wysokości, został złowiony u wybrzeży Sydney w 1908 roku. Ważył aż 2235 kg.
Samogłów znaleziony przez rybaków był mniejszy. Rybacy byli świadomi tego, co to za ryba, zrobili kilka zdjęć i umieścili je w sieci. Pisząc pod zdjęciem „myśleliśmy, że to kłoda, a okazało się, że to ryba”.
Po poinformowaniu lokalnego wydziału ochrony zwierząt o znalezisku, okazało się, że ma 2,6 metra długości i waży ponad tonę. Eksperci wyjaśnili również, że jest to drugi przypadek w tym roku, kiedy samogłów został wyrzucony na brzeg.
Według pracowników Departamentu Ochrony Zwierząt głównym wrogiem tych ryb są jachty i łodzie, które zderzają się z tą rybą. Innym wrogiem tych ryb, podobnie jak wieloryby, jest plastik, czyli worki unoszące się w wodzie. Ryba bierze je za meduzy, które są głównym źródłem jej pożywienia.
Ale plastik nie jest dla nich jedynym zagrożeniem. Na tę rybę często polują orki, rekiny i lwy morskie. W krainie wschodzącego słońca, na Tajwanie i w Korei, ryba ta uważana jest za przysmak. W wielu innych krajach kupowanie i sprzedawanie mięsa pochodzącego od ryby księżyca jest zabronione, podobnie jak jej połów. Jeśli ryba zostanie przypadkowo złapana, należy ją wypuścić i zgłosić, w którym miejscu to się stało.
Ale nie tylko ze względu na swój rozmiar ryba samogłów figuruje w Księdze Rekordów Guinnessa - jest również najbardziej płodnym gatunkiem spośród wszystkich kręgowców. Jest w stanie wyprodukować 300 mil. dość dużych jaj.
Inną charakterystyczną cechą ryb księżycowych jest krótki kręgosłup w porównaniu z długością ciała. Liczba kręgów, w zależności od rodziny, do której ryba należy, sięga 16-18 sztuk. Z tego powodu rdzeń kręgowy jest znacznie krótszy niż mózg.
Ryba pływa używając płetw grzbietowych i odbytowych, a mięśnie klatki piersiowej służą jako stabilizator. Ryba skręca, ponieważ wypuszcza przez usta silny strumień wody. Ciało pozbawione jest łusek, ale w zamian matka natura obdarzyła to stworzenie grubą i szorstką skórą. Pod tą skórą znajduje się warstwa tkanki chrzęstnej o grubości do 8 cm, dzięki czemu skóra jest trudna do przebicia nawet harpunem. Kolejnym mechanizmem obronnym tego gatunku jest możliwość zmiany koloru ciała.
Główne zdjęcie: google.com