Indyjski fotograf Dhritiman Mukherjee spędził kilka tygodni w rezerwacie narodowym w Indiach o nazwie Chambal. Udało mu się zrobić niesamowite zdjęcie, na którym wielki krokodyl pływa po świętej rzece i „wozi” sto młodych krokodyli na swoim szerokim grzbiecie.

Gawiale żyjące w Gangesie są na wymarciu z powodu pogorszenia warunków w ich naturalnym środowisku. W sumie około sześćset pięćdziesiąt dorosłych osobników tego rzadkiego gatunku pozostało w Nepalu i Indiach, a większość z nich – około pięciuset – zamieszkuje okolice Chambali. Te wyjątkowe gady osiągają ponad 4 metry długości i ważą do 900 kilogramów.

foto: lemurov.net

Inne krokodyle transportują potomstwo w pysku, ale pysk gawialów żyjących w Gangesie jest wąski i długi, a zęby są niesamowicie ostre. Dlatego przedstawiciele tego gatunku wybrali inny sposób przenoszenia dzieci po wodzie - na dużym grzbiecie.

Na zdjęciu Mukherjee widzimy ogromnego samca, który prawdopodobnie zapłodnił siedem lub osiem samic, co wyjaśnia tak duże potomstwo. Wszystkie małe krokodyle osiadły na plecach ojca: to samce pełnią funkcje transportowe.

foto: lemurov.net

Zdjęcie wykonane przez utalentowanego i cierpliwego fotografa otrzymało najwyższe oceny w konkursie organizowanym przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Mukherjee jest jednym z nominowanych do nagrody „Wildlife Photographer of the Year”. Jego zdjęcie znalazło się w setce najbardziej wyróżnionych, a Dhritiman ma wszelkie szanse na wygraną. Zwycięzców poznamy 13 października podczas objazdowej wystawy.

Główne zdjęcie: lemurov.net