Dla tych, którzy nie jedzą mięsa lub mają anemię.

Niedobór żelaza to poważny problem, który może prowadzić do anemii. Kiedy poziom żelaza we krwi spada, czerwone krwinki nie mogą wytwarzać hemoglobiny, co prowadzi do zmęczenia i anemii.

Twoje ciało musi stale uzupełniać zapasy żelaza, aby utrzymać poziom hemoglobiny i produktywność.

Można to osiągnąć, spożywając owoce bogate w żelazo. Niektóre produkty zawierają więcej żelaza niż inne, na przykład garść fig, daktyli, moreli, granatów lub rodzynek.

Żelazo odgrywa również ogromną rolę w dostarczaniu tlenu i wody do wszystkich narządów ciała. Żelazo z pożywienia innego niż mięso nie jest łatwo wchłaniane przez organizm. Dlatego niedobór żelaza najczęściej obserwuje się u wegetarian i wegan, muszą oni spożywać witaminę C dla lepszego wchłaniania żelaza.

Oto lista owoców bogatych w żelazo. Dodaj te pokarmy do swojej diety i poczuj przypływ energii i zdrowia, pozbądź się niedoboru żelaza we krwi.

7 owoców bogatych w żelazo, które pomagają zapobiegać anemii

Daktyle

foto: kakao.im

Jest to bardzo słodki, pełnowartościowy owoc, spożywany na świeżo lub suszony, dostarcza energii i słynie z zasobów żelaza. 250 g daktyle zawiera 3 miligramy żelaza. Daktyle z mlekiem są idealne na zdrowe śniadanie, aby zapobiec anemii z niedoboru żelaza. Mogą być również używane do robienia różnych słodyczy. Dodawaj daktyle do sałatek, wypieków i dżemów.

Morele

foto: kakao.im

Morele są bogate w białko, węglowodany, witaminę A, żelazo i inne minerały. Suszone morele, które można przechowywać przez kilka miesięcy i zachować uch świeżość, są szczególnie bogate w żelazo. 100 gramów suszonych moreli zawiera połowę ilości żelaza, które należy spożywać dziennie.

Świeże morele można spożywać w postaci soku, łączyć z lodami, płatkami owsianymi, dodawać do sałatek i wypieków.

Figi

foto: kakao.im

Figi można jeść świeże lub suszone. W postaci suszonej wszystkie użyteczne właściwości fig są podwojone, najlepiej moczyć je przez noc i dodawać do płatków zbożowych, ciast albo łączyć z lodami.

Rodzynki

foto: kakao.im

Rodzynki to suszone słodkie winogrona bogate w żelaza i glukozy.

Pół szklanki rodzynek zawiera 1,6 miligrama żelaza, które jest łatwo przyswajalne przez organizm i pomaga utrzymać dobry układ krwionośny.

Rodzynki z obranymi migdałami, orzechami nerkowca lub pistacjami to najlepsza kombinacja, które służy jako osobne danie.

Suszone pomidory

foto: kakao.im

Suszone pomidory są mniej popularne, ale łatwe w przygotowaniu i zawierają 9,1 miligrama żelaza na porcję.

Norma żelaza dla osoby dorosłej wynosi 18 miligramów, dla dzieci - 10. Tak więc suszone pomidory mogą dostarczyć prawie całą dawkę żelaza dzieciom, a połowę dawki dorosłym. Możesz ich używać w dowolnej formie - pieczone, duszone, konserwowe.

Śliwki suszone

foto: kakao.im

Suszone śliwki są bogate w żelazo. Najlepiej namoczyć je przez noc. Nie wylewaj wody ze śliwek - jest w niej również wiele przydatnych substancji.

W 100 g suszonych śliwek zawiera się 9 miligramów żelaza. Możesz dodać je do smoothie, płatków śniadaniowych, wypieków, zrobić z nich dżem lub galaretkę.

Granat

foto: kakao.im

Granat to przydatny produkt dla osób cierpiących na anemię z niedoboru żelaza. Najlepiej spożywać go na świeżo i dodawać do sałatek.

Orzeźwiający sok z granatów uzupełni niedobór żelaza, pomoże w walce z depresją i będzie doskonałym dodatkiem do Twojej diety.

Utrzymuj poziom żelaza we krwi oraz zachowaj zdrowie i aktywność, spożywając te pokarmy.

Główne zdjęcie: kakao.im