Książę Filip, książę Edynburga, urodził się 10 czerwca 1921 roku. Znany jest nie tylko z tego, że jest mężem Elżbiety II, ale także ze swoich nieostrożnych i często bardzo niepoprawnych politycznie uwag.

Na pytanie, czy chciałby odwiedzić Związek Radziecki: „Bardzo chciałbym pojechać do Rosji, chociaż ci dranie zabili połowę mojej rodziny”.

Po występie piosenkarza Toma Jonesa w królewskim koncercie charytatywnym: „Czym płuczesz gardło, kamykami?”

Później książę dodał: „Poważnie, bardzo trudno jest zrozumieć, jak można osiągnąć tak niesamowitą popularność, wykonując najbardziej obrzydliwe utwory, jakie mi się wydają”.

Po tym, jak brytyjska gospodarka wpadła w recesję i tysiące ludzi straciło pracę: „Wcześniej wszyscy mówili, że potrzebują więcej odpoczynku. A teraz narzekają, że nie mają pracy ”.

Przyjęcie statuetki od mieszkanki Kenii podczas wizyty w tym kraju: „Jesteś kobietą, czy się nie mylę?”

„Chińczycy z radością zjedzą wszystko, jeśli to ma cztery nogi (oprócz krzesła), albo lata na dwóch skrzydłach (z wyjątkiem samolotu), albo zanurza się (z wyjątkiem łodzi podwodnej)” - powiedział książę na spotkaniu World Wildlife Fund (WWF).

„Nie karm swoich królików owocami papai - mają one działanie antykoncepcyjne” - poradził książę Filip hodowcy królików na karaibskiej wyspie Anguilla. - Chociaż być może w królikach może się nie objawić... "

Do dzieci z Brytyjskiego Stowarzyszenia Głuchoniemych, stojących w Cardiff obok tradycyjnego karaibskiego zespołu perkusyjnego: „Głuche? Jeśli słuchacie tego rodzaju muzyki z bliskiej odległości, nic dziwnego, że jesteście głuche”.

Na przyjęciu w Pałacu Buckingham książę zwrócił się do grupy parlamentarzystek z rządzącej Partii Pracy ze słowami: „Tak, mamy tu kącik feministyczny”.

Podczas kolacji z premierem Włoch Giuliano Amato w Rzymie, księciu zaproponowano wybór kilku znakomitych włoskich win. Jego reakcja była taka: „Dajcie mi piwo. Nie ma znaczenia, które z nich, po prostu przynieście piwo!”

„Ludzie myślą, że mamy tu sztywny system klasowy, ale zdarza się też, że książęta żenią się z chórzystkami. A niektórzy – nawet z kobietami z Ameryki”(wujek Elżbiety II, król Edward VIII, abdykował, aby poślubić dwukrotnie rozwiedzioną amerykankę imieniem Wallisa Simpsona).

Do 13-letniego Andrew Adamsa, który powiedział księciu, że marzy o lataniu w kosmos: „Jesteś za gruby, aby zostać astronautą”.

„Czy nadal rzucacie w siebie włóczniami?” - zapytał książę australijskich aborygenów.

„Gdybyś miał podróżować jak ja, z pewnością doceniłbyś, jak bardzo zmieniło się wykonanie samolotów pod względem zmniejszenia poziomu hałasu i zwiększenia komfortu. Oczywiście dzieje się tak tylko wtedy, gdy nie podróżuje się tak zwaną klasą ekonomiczną, co samo w sobie brzmi jak koszmar ”- Filip podzielił się swoim doświadczeniem z członkami British Association of Aircraft Designers.

Młody projektant Stephen Judge został zaproszony na przyjęcie w Pałacu Buckingham, gdzie gościnny gospodarz, książę Filip, zwrócił uwagę na jego malutką bródkę: „Twoje wykonanie brody nie jest zbyt udane, prawda? Poważnie, nadal musisz popracować nad brodą ”.

W rozmowie z przywódczynią Partii Konserwatywnej Szkocji, Annabelle Goldie, książę zapytał, czy ma majtki wykonane z tradycyjnej szkockiej tkaniny wełnianej w kratę, która jest czasami nazywana po rosyjsku u „tartan”.

Hannah Jackson, która ma 25 lat, przyszła na przyjęcie z okazji Diamentowego Jubileuszu ubrana w sukienkę zapinaną z przodu na zamek błyskawiczny, książę zauważył: „Jeśli rozepnę ten suwak, zostanę aresztowany”.

„Filipiny muszą być w połowie puste - wszyscy przybyliście tutaj i pracujecie w naszym systemie opieki zdrowotnej” - zwrócił się książę Filip do filipińskiej pielęgniarki, która zaśmiała się w odpowiedzi.

Malale Yusufzai, ocalałej z zamachu Talibów i walczącej o prawo muzułmańskich dziewcząt do edukacji, książę powiedział, że „dzieci chodzą do szkoły, ponieważ ich rodzice nie chcą, aby zostały w domu”.

Główne zdjęcie: leafclover.club