Chiński marynarz Pan Lian dokonał niemożliwego. Uratował się, gdy wydawało się, że wkrótce umrze. W 1942 roku brytyjski statek „Ben Lomond” zatonął, gdy został zaatakowany przez nazistowski okręt podwodny U-172. Stało się to w pobliżu ujścia Amazonki.

Członek załogi zatopionego statku Pan Lian próbował opuścić tonący statek, zabierając ze sobą tylko jedną kamizelkę ratunkową. Uratował go namiot i tratwa ratunkowa, która okazała się być w pobliżu. Mały pływający statek miał zapas żywności i wody pitnej w ilości 40 litrów. Nie wystarczy do przetrwania, ale lepsze to niż nic.

foto: lemurov.net

Mężczyzna uznał, że warto przywiązać się liną do tratwy. Bał się, że fale uniosą go z powierzchni ratunkowej. Z czasem skończyło się jedzenie w postaci ciastek i czekolady. Wtedy zbudował wędkę z dostępnych materiałów, odwiązał się i zaczął łowić ryby.

Kilka stworzeń morskich, które udało mu się złapał, czyścił za pomocą żebrowanej pokrywki od ciastek. Ryby nie można było ugotować ani usmażyć, więc suszył ją na słońcu, poza cieniem markizy. Kiedyś udało mu się nawet zabić rekina - zwierzę zaatakowało jego tratwę, ale bezskutecznie.

Z biegiem czasu woda również zaczęła się kończyć. Wtedy mężczyzna wymyślił, jak ułożyć markizę, aby gromadziła się w niej woda deszczowa. Najpilniejsze problemy zaczęły się podczas burzy. Zbawieniem stała się mewa, która nagle postanowiła usiąść na tratwie i została złapana przez wyczerpanego już Chińczyka.

foto: lemurov.net

Tratwa żeglarza Pan Lian została znaleziona dopiero w 1943 roku. Zrobili to brazylijscy żeglarze. Z trudem mogli uwierzyć, że mężczyzna spędził 133 dni na wodzie, ale tak jest. Dowodem na to były węzły, które robił każdego dnia.

Swoją drogą, mógł się uratować wcześniej. Kilka tygodni przed ocaleniem mężczyzna zobaczył statek towarowy, ale wzięto go za japońskiego wroga i statek przepłynął obok. A kilka niemieckich łodzi podwodnych po prostu zignorowało jego sygnał, kiedy błagał o pomoc.

Po akcji ratunkowej mężczyzna długo przebywał w szpitalu. W 1952 roku otrzymał obywatelstwo amerykańskie i kontynuował służbę w marynarce wojennej. A brytyjski król Jerzy VI wręczył mu honorowy order.

Główne zdjęcie: lemurov.net