Nazistowskie obozy koncentracyjne pozostawiły głęboką bliznę w historii ludzkości, która wciąż jest bardzo bolesna. Buchenwald, Dachau, Auschwitz i inne obozy koncentracyjne stały się miejscem straszliwej śmierci niezliczonej ilości ludzi. Większość z nich nawet nie wiedziała, dokąd są zabierani. Nie mogli sobie nawet wyobrazić, że są skazani. Naziści powiedzieli, że zostaną po prostu deportowani.

Nie wolno było zabrać ze sobą rzeczy. Naziści dokładnie przeszukali wszystkich. Wszystko, co zostało znalezione, zostało natychmiast zabrane. Dlatego ludzie starali się jak najbezpieczniej ukryć najcenniejsze rzeczy. Ludzie mieli nadzieję, że z czasem zostaną uwolnieni.

W obozach koncentracyjnych zostało tak wiele rzeczy po zmarłych więźniach. Teraz te przedmioty stały się eksponatami muzealnymi. Jednak nawet teraz te rzeczy sprawiają, że jesteśmy zaskoczeni i opłakujemy miliony torturowanych ludzi.

foto: lemurov.net

Niedawno pracownicy Muzeum Auschwitz odkryli podwójne dno w jednym z kubków.

foto: lemurov.net

Przez ponad siedemdziesiąt lat damski złoty pierścionek i łańcuszek leżał w ukrytej przegrodzie znajdującej się pod dnem metalowego kubka. Znalezisko zostało odkryte przez przypadek. Kiedy jeden z pracowników muzeum podniósł kubek w celu zabezpieczenia to zauważył, że ma on podwójne dno. Ujawniła się więc tragedia człowieka, przez długi czas ukrywana przed ludzkimi oczami.

foto: lemurov.net

Najprawdopodobniej kubek należał do jednego z więźniów „obozu zagłady”, który nigdy nie opuścił baraków Auschwitz żywy. Ukrył kosztowności tak umiejętnie, że naziści nawet nie sądzili, że kubek może być z podwójnym dnem.

foto: lemurov.net

Pracownicy muzeum uważają, że mężczyzna do ostatniej chwili miał nadzieję na opuszczenie obozu. Niestety tak się nie stało.

foto: lemurov.net

Pierścionek i łańcuszek zajmą swoje miejsce w Muzeum Auschwitz i staną się smutnym symbolem daremnych nadziei więźniów na życie po obozie koncentracyjnym.

Source: youtube.com

Główne zdjęcie: lemurov.net