Natura jest niesamowita. Wulkany, tsunami, tornada, trzęsienia ziemi wciąż nie są kontrolowane przez ludzi i mogą wymazać dowolne nasze osiągnięcie z powierzchni Ziemi. W tym artykule - przegląd oszałamiających filmów o klęskach żywiołowych.

Siła człowieka jest większa niż kiedykolwiek. Nasze drogi zmieniają oblicze całych kontynentów, a największe zwierzęta na planecie są naszymi sojusznikami i sługami. Nasze sondy wyszły poza Układ Słoneczny i dotarły na dno oceanu. Organizujemy nawet wycieczki do kraterów wulkanów – np. włoski Stromboli, którego erupcje są lekkie, ale prawie bezprzerywny, przyjmuje turystów z całego świata i skutecznie straszą ich błyskami ognia.

Source: youtube.com

Ale od czasu do czasu natura przypomina nam, że wciąż jest znacznie silniejsza od nas. Wystarczy oszacować skalę: symulacja fal tsunami wywołanych przez trzęsienie ziemi z epicentrum u wybrzeży Chile wygląda jakby nieostrożne dziecko bawiło się w kałuży. Tylko ta kałuża to cały Ocean Spokojny.

Source: youtube.com

A oto jak to wyglądało oczami naocznych świadków: długi, pełen niemal Hitchcowego napięcia filmik pokazuje minuty tuż przed przybyciem fali do wybrzeży Tajlandii. Czas trwania akcji - 1 kwietnia 2014, miejsce - kurort.

Nie mniej przerażenia przeżyli przypadkowi świadkowie tornada, które zaszalało nad Kolorado wiosną 2016 roku - i tylko z trudem uciekli z niego niemal wysadzonym w powietrze samochodem. Film publikuje kanał serwisu pogodowego AccuWeathe - lepiej go obejrzeć rozszerzając obraz do pełnego ekranu i włączając dźwięk.

Source: youtube.com

Główne zdjęcie: google.com