Jeśli chodzi o zdrowie...

Menopauza jest szczególnym wydarzeniem w życiu kobiety. Towarzyszą jej różne zmiany w organizmie. Najczęściej kobiety skarżą się na zmiany w masie ciała.

Styl życia i dieta kobiety pozostają bez zmian, ale jej waga zaczyna stale wzrastać. Niektóre kobiety decydują się nie robić nic i zyskują kilkadziesiąt dodatkowych kilogramów.

Inne decydują się coś z tym zrobić, przechodzą na dietę i ćwiczą - wszystko po to, by pozbyć się tkanki tłuszczowej, której tak bardzo wszyscy nienawidzą.

Bycie szczupłym jest obecnie w modzie. W dzisiejszym społeczeństwie panuje stereotyp, że tylko szczupła osoba może być piękna i zdrowa. W rzeczywistości jest to błędne przekonanie. Szczególnie dotknięte tą postawą są kobiety w starszym wieku.

Przybieranie na wadze w okresie menopauzy jest naturalnym procesem. Oto dlaczego.

1. Starzenie się jest nieuniknione. To spotyka każdego.

Starzenie się jest częścią planu natury. Tak to zostało zaprojektowane. Człowiek nie może konkurować z naturą, dlatego musi pogodzić się z pojawieniem się zmarszczek i innych oznak starzenia.

Nawet jeśli kobieta spędza cały swój wolny czas na fotelu u kosmetologa i wypróbowuje wszystkie dostępne zabiegi odmładzające, to i tak prędzej czy później będzie musiała zmierzyć się ze starzeniem.

Kobiece ciało zanika z powodu braku równowagi hormonalnej. Zmniejsza się poziom progesteronu i estrogenu w organizmie. Powoduje to objawy typowe dla menopauzy: zaburzenia snu, arytmię, uderzenia gorąca itp.

2. Obecność tkanki tłuszczowej jest bardzo ważna dla zdrowia kobiet.

Podczas menopauzy jajniki zmniejszają produkcję estrogenu. Organizm kompensuje brak tego hormonu z tkanki tłuszczowej. Dlatego właśnie tkanka tłuszczowa na brzuchu i udach jest tak ważna dla kobiet po 40 roku życia. Ważną rzeczą do zapamiętania jest to, że wzrost tkanki tłuszczowej w tym wieku jest normą!

3. Nie ma tkanki tłuszczowej - nie ma estrogenu.

Brak tkanki tłuszczowej - organizm kobiety w okresie menopauzy nie otrzymuje odpowiedniej ilości estrogenów. Zaostrzy to objawy menopauzy i doprowadzi do szybkiego starzenia się organizmu. Dlatego należy być ostrożną w stosowaniu rygorystycznych diet.

Lepiej jest trzymać się zrównoważonej diety, niż zadręczać się bezużytecznymi dietami.

Niedobór estrogenów prowadzi do zaburzeń pamięci, problemów z sercem i kruchych kości. Skóra traci elastyczność, zatrzymywane są płyny, a kobiety często budzą się rano opuchnięte, nawet jeśli nie nadużywały słonych potraw.

W okresie menopauzy rozpoczynasz intensywną walkę z tkanką tłuszczową, a w efekcie otrzymujesz suchą skórę i głębokie zmarszczki. Zrozum: zmiany zachodzące w organizmie kobiety w okresie menopauzy są całkowicie naturalne. Nie są one oznaką choroby lub nieprawidłowego funkcjonowania organizmu.

Naucz się kochać swoje ciało przy każdej wadze, sprawiaj sobie przyjemność, częściej doświadczaj pozytywnych emocji, unikaj negatywnych wiadomości czy ludzi - to doda Ci zdrowia.

Główne zdjęcie: binokl.cc