Istnieje wiele mitów związanych z tym Chińczykiem, zwłaszcza dotyczących jego długowieczności. Według niektórych źródeł, gdy zmarł 6 maja 1933 r., miał 256 lat – należy zauważyć, że urodził się w 1677 r.

Biografia najdłużej żyjącego mężczyzny z Chin

W rzeczywistości Li Qingyun urodził się w 1736 roku, co potwierdzili jego uczniowie w swoich zapisach. Nie wiadomo, skąd pochodzi informacja o roku 1677. Niemniej jednak, nawet z udokumentowaną datą, jego droga życiowa również odbiega od typowych standardów - 197 lat to prawdopodobnie absolutny rekord. Ten niezwykły człowiek spędził dzieciństwo w chińskiej prowincji Syczuan, w powiecie Qijiang.

W wieku dziesięciu lat, wraz z trzema starszyznami, u których się uczył, chłopiec podróżował po Azji, zbierając zioła lecznicze. Później nie było o nim wzmianki aż do 1787 r., kiedy to został doradcą i topografem w armii generała Yue Zhongqi. Kilka innych ciekawostek z biografii Li Qingyun:

  • W 1814 r. porzucił służbę wojskową i powrócił do zbierania ziół leczniczych w górach, znikając z widoku publicznego;

  • W 1908 r. opublikował książkę o sekretach swojej długowieczności, napisaną z pomocą swojego ucznia Yang Sena, zatytułowaną „The Immortal: True Accounts of the 250-Year-Old Man, Li Qingyun”;

  • 12 lat później wspomniano o nim ponownie w związku ze spotkaniem z generałem armii chińskiej Xiong Yanghe;

  • Kolejne 6 lat później, w 1926 roku, pojawił się na Uniwersytecie Pekińskim, aby uczyć studentów umiejętności medytacji;

  • W następnym roku ten najdłużej żyjący mężczyzna miał zaszczyt być przyjęty w rezydencji generała Yang Sena; to właśnie na tym spotkaniu zrobiono zdjęcie Li Qingyun.

Jednym z najmocniejszych argumentów przemawiających za zadziwiająco długim życiem Chińczyka są dokumenty cesarskie odkryte przez urzędnika Departamentu Edukacji w 1928 roku. Wu Chung-chien znalazł listy gratulacyjne adresowane do Li Qingyun. Chińscy cesarze przesłali mu pozdrowienia i życzenia z okazji dwóch rocznic - 100 i 150 lat!

Amerykańskim dziennikarzom udało się również dowiedzieć kilku ciekawych szczegółów od mieszkańców rodzinnego miasta najdłużej żyjącego mężczyzny. Powiedzieli, że Li Qingyun był dorosłym mężczyzną, gdy ich dziadkowie byli jeszcze bardzo młodzi.

Sekret długowieczności

Od 10 roku życia zbierał w górach zioła i dowiedział się, że mogą one sprzyjać długowieczności. Przez prawie 40 lat stosował dietę ziołową, jedząc wyłącznie lingzhi, jagody goji i żeń-szeń. W 1749 r., w wieku 71 lat, wstąpił do armii chińskiej jako instruktor sztuk walki. Li był powszechnie lubiany, ożenił się 23 razy i ponad 200 razy został ojcem.

W ciągu pierwszych stu lat nadal zbierał i sprzedawał zioła lecznicze. Następnie kontynuował sprzedaż ziół zebranych przez innych. Wraz z innymi chińskimi ziołami sprzedawał lingzhi, jagody goji, żeń-szeń, he shou wu i gotu kola, a jego dieta składała się z tych ziół i wina ryżowego.

Słynny Chińczyk miał wielu uczniów, z których jeden wyjawił niektóre sekrety swojego nauczyciela. Według Li stosował on praktyki oddechowe, specjalną dietę i ćwiczenia, których nauczył go pewien człowiek spotkany w górach. Li Qingyun twierdził, że mężczyzna miał wtedy ponad 500 lat. Sam Chińczyk opisał sekret swojej długowieczności w bardzo prosty sposób - trzeba po prostu przestrzegać zasad:

„Zachowaj milczenie, siedź jak żółw, chodź szybkim krokiem jak gołąb i śpij tak, jak śpi pies stróżujący”.

Mądry starzec był przekonany, że długie życie jest czymś normalnym, a ludzie skracają je z powodu ciągłych i licznych błędów. Według badaczy jego sekret tkwi w eksperymentach z roślinami leczniczymi. Przypuszcza się, że udało mu się znaleźć sposób, żeby niezbyt szybko się starzeć.

Główne zdjęcie: google.com