Uprawiaj te rośliny na parapecie w kuchni, aby przenieść swoje umiejętności kulinarne na wyższy poziom.

Wystarczy parapet po słonecznej stronie, aby wyhodować wymarzony ogród. Wiele z ulubionych ziół, takich jak natka pietruszki, bazylia czy tymianek, rośnie w pomieszczeniach przy odpowiedniej pielęgnacji. Zbieraj plony przez całą zimę i doprawiaj ulubione zupy, warzywa, mięso i inne dania, korzystając z niekończących się zapasów świeżo zebranych liści.

Poniżej znajdują się pełne informacje o tym, od czego najlepiej zacząć i jak uprawiać swój ogród składający się z 10 wspaniałych odmian roślin domowych. Przy odpowiedniej ilości wody i światła słonecznego można zapomnieć o odchwaszczaniu i od razu rozpocząć zbiory.

Jak uprawiać zioła

Kierując się ogólnie przyjętą (zieloną) zasadą, należy umieścić zioła w miejscu, w którym słońce świeci przez co najmniej 6 godzin dziennie. Aby sprawdzić siłę promieniowania słonecznego, Bonny Plants zaleca wyłączenie świateł w słoneczny lub częściowo słoneczny dzień i okresowe sprawdzanie, czy słońca jest wystarczająco dużo.

Oprócz światła słonecznego, wszystkie zioła należy sadzić w doniczkach z dobrym drenażem. Jeśli obawiasz się, że otwory odpływowe zniszczą blat lub parapet, użyj podstawki lub styropianowej doniczki, która pomoże zgromadzić nadmiar wody. Szczegółowe informacje na temat podlewania i ekspozycji na słońce można znaleźć w tym artykule.

Bazylia

foto: goodhouse.ru

Zacznij od nasion bazylii i umieść doniczki na parapecie wychodzącym na południe. Ta roślina lubi słońce i ciepło, a także dużo wody, dlatego należy utrzymywać glebę w stanie wilgotnym, ale nie przesadzać z wodą. Należy regularnie usuwać wierzchołki pędów, aby lepiej rosła.

Dodaj świeżą bazylię do sosów do pizzy i makaronu, ratatouille, sałatek i wielu innych dań. Pozostałe liście połącz z niewielką ilością wody, a następnie przelej do foremek do lodu i włóż do zamrażarki, aby móc użyć później np. dodając do sosów, zup i pesto.

Liść laurowy

foto: goodhouse.ru

Liść laurowy to roślina wieloletnia, która doskonale nadaje się do uprawy w doniczkach. Taką doniczkę należy umieścić na parapecie wychodzącym na wschód lub zachód, ponieważ roślina nadaje się do uprawy w pełnym lub niepełnym słońcu. Jeśli młode pędy zaczynają rosnąć w różne strony, należy je usunąć. Liść laurowy potrzebuje cyrkulacji powietrza, aby być zdrową rośliną.

Liśćmi laurowymi można przyprawiać gulasze, zupy i sosy, a z dodatkowych gałązek można zrobić świeży wieniec.

Trybula

foto: goodhouse.ru

Trybula jest wdzięczną rośliną jednoroczną i ulubioną przyprawą w kuchni francuskiej, stąd otrzymała nazwę „francuska pietruszka”. Trybulę można zacząć uprawiać wiosną lub późnym latem. Roślina preferuje światło półcieniste, ale do prawidłowego kwitnięcia potrzebuje temperatury od 65 do 70 stopni. Trybula, podobnie jak bazylia, zaczyna rosnąć w różne strony, jeśli rzadko usuwa się jej wierzchołki.

Liście dodaje się do zup, ryb, warzyw i drobiu. Można również przygotować olejek.

Szczypiorek

foto: goodhouse.ru

Dobrze radzi sobie w doniczce znajdującej się na słońcu. Jeśli masz już go w swoim ogrodzie, możesz przenieść do środka pod koniec okresu wegetacyjnego. Wykopać i przesadzić do doniczki. Pozostawić na zewnątrz do czasu opadnięcia liści. Na początku zimy należy przenieść doniczkę na kilka dni do najchłodniejszego miejsca w pomieszczeniu, np. do piwnicy. Następnie umieścić w miejscu, gdzie jest najwięcej słońca.

Szczypiorek można pokroić i dodać do zup i sałatek, jajek lub ziemniaków w mundurkach. Nawet fioletowe kwiaty są jadalne i mogą stanowić wspaniałą dekorację.

Oregano

foto: goodhouse.ru

Podobnie jak inne rośliny okrywowe, ta śródziemnomorska roślina jest niska i ma tendencję do rozrastania się. Najlepiej zacząć od wierzchołka oregano z ogrodu. Po posadzeniu rośliny w doniczce należy umieścić ją od strony południowej.

Nie należy przesadzać z podlewaniem, ponieważ oregano nie potrzebuje tak dużo wody jak inne zioła. Poczekaj, aż gleba będzie sucha w dotyku. Regularne przycinanie pozwoli utrzymać roślinę w dobrym stanie.

Pietruszka naciowa

foto: goodhouse.ru

Zapomnij o zwiędniętych pęczkach w sklepach spożywczych i wyhoduj własną natkę pietruszki. Zacznij od nasion lub wykop roślinę pod koniec sezonu. Pietruszka lubi słońce, ale będzie rosła powoli na parapecie wychodzącym na wschód lub zachód.

Wybierz odmianę z płaskimi liśćmi do gotowania i np. kędzierzawe, które będą ładnym dodatkiem do ziemniaków, ryżu, ryb, jagnięciny, steków i innych potraw.

Rozmaryn

foto: goodhouse.ru

Pokrój rozmaryn i umieść go w wodzie bez gleby w celu ukorzenienia. Najlepiej rośnie od strony południowej z dobrym drenażem. Regularnie przycinaj (do jednej trzeciej rośliny) i wysusz nadmiar gałązek, aby dodać smaku gulaszom i zupom.

Dzięki aromatowi tego zioła w Twojej kuchni będzie świeżość w miesiące zimne. Rozmaryn działa jak naturalny odświeżacz powietrza!

Szałwia

foto: goodhouse.ru

Aby uprawiać szałwię w domu, należy odciąć wierzchołek rośliny ogrodowej. Dobrze znosi suche powietrze w pomieszczeniu, ale potrzebuje słońca, najlepiej zostawić na parapecie od strony południowej. W nagrodę otrzymamy przepiękne, srebrzyste liście i przyjemny zapach.

Szałwię dodaje się do potraw z drobiu, wieprzowiny lub kiełbasy, a także do indyka.

Estragon

foto: goodhouse.ru

Aby estragon mógł rosnąć w pomieszczeniach zamkniętych, konieczny jest okres uśpienia późną jesienią lub wczesną zimą. Posadź w doniczce dojrzałą roślinę z ogrodu i pozostaw ją na zewnątrz do czasu opadnięcia liści. Na kilka dni przenieś do najchłodniejszego miejsca w domu, a następnie umieść od południowej strony, gdzie jest najwięcej słońca. Należy dodawać do rośliny nawóz płynny.

Przed dodaniem do sałatek, jajek, sosów lub mięsa, liście należy drobno posiekać. Smak będzie podobny do anyżu lub kopru włoskiego.

Tymianek

foto: goodhouse.ru

Uprawę tymianku w pomieszczeniach zamkniętych można rozpocząć od ukorzenienia sadzonek z rośliny rosnącej na zewnątrz lub wykopania jej i całkowitego przesadzenia. Tymianek lubi pełne słońce, ale może rosnąć na parapecie okien wychodzących na wschód lub zachód. Upewnij się, że gleba jest wilgotna i w razie potrzeby usuń gałązki.

Aby wysuszyć liście tymianku, odetnij całe gałązki i zwiąż je razem. Powieś w suchym miejscu, z dala od słońca. Świeże lub suszone liście można dodawać do mięsa, sosów, zup i innych potraw, a także dodawać do miodu lub octu.

Główne zdjęcie: goodhouse.ru